Książkirecenzja książka

Radiofonia w Polsce. Zapis Dziejów – recenzja

Historia Polskiego Radia rozpoczęła się w 1926 roku  i przez te wszystkie lata aż do chwili obecnej towarzyszy nam w życiu codziennym. Oczywiście na przestrzeni dekad radio w Polsce i na Świecie przechodziło mnóstwo przemian. Nie zainteresowani tematem z pewnością nie zobaczą różnicy, choć ona istnieje. Szczegóły tych przemian możemy bardzo dokładnie prześledzić w monografii Marcina Hermaszewskiego, autora naukowych publikacji dotyczących mediów i komunikowania, który zaserwował czytelnikom historię radiofonii w świecie oraz na ziemiach polskich.

Jak już wspomniałem historia Polskiego Radia w Polsce rozpoczęła się w roku 1926. Jednak nie na tym zaczyna się ta opowieść. Autor bowiem wprowadza czytelnika do świata radiofonii przez ukazanie czasu pierwszych wynalazków. Był to koniec XIX wieku. Choć w tej dziedzinie wielu pionierów walczyło ze sobą, opatentować swój wynalazek udało się Włochowi Marconiemu w roku 1896. Oczywiście na jego wynalazek składały się wcześniejsze prace wielu innych naukowców, którzy położyli podwaliny.
Po tym niedługim wstępie autor już zaczyna się skupiać na ziemiach polskich i Dwudziestoleciu Międzywojennym. Pokazuje do czego wykorzystywano wynalazek Macroniego zanim Polacy usłyszeli pierwszą audycję radiową. Oczywiście historia ta związana jest z wojskową służbą radiotelegraficzną i początkami przemysłu radiotechnicznego. Następnie miała miejsce rewolucyjna zmiana, gdy posiadacze odbiorników mogli na własne uszy usłyszeć nieregularne nadawanie programu eksperymentalnego. Był to rok 1925, a rok później powstało Polskie Radio.

Cała książka składa się z trzech głównych części, podzielonych na mniejsze rozdziały. Pierwsza część ukazuje budowanie podwalin pod nowość, która dla ówczesnych ludzi była czymś, czym dla nas Internet. Część druga skupia się pomiędzy rokiem 1939 a 1989. Autor prezentuje tu rolę radia w okresie okupacji, a także w czasach gdy medium to znajdowało się pod kontrolą aparatu władzy. Część trzecia poświęcona jest rozwojowi radiofonii po 1989 roku, gdy na rynek wchodzą prywatne stacje. Jest to czas ogromnych przemian, a co za tym idzie zmian jakościowych i ilościowych – była to taka mała rewolucja. Autor kończy na czasach współczesnych, w których radio tradycyjne, mimo,że nadal jest formą dominującą, to musi dzielić się z radiem cyfrowym nadawanym w sieci. Hermanowski zadaje również pytania o jego przyszłość.

Radiofonia w Polsce. Zapis Dziejów to książka przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców. Na pewno zainteresują się nią amatorzy takich perełek historycznych. Mnóstwo w niej szczegółów, związanych z poszczególni latami i etapami rozwoju radia w Polsce. Dzięki temu monografia ta może być pomocna również dla studentów studiów historycznych i humanistycznych, kulturoznawstwa i antropologi kulturowej. Jest tu całe mnóstwo różnego rodzaju ciekawostek, które fascynują i intrygują. Warto więc wybrać się w podróż do przeszłości i poznać historię rozwoju polskiej radiofonii.

Radiofonia w Polsce. Zarys Dziejów
Autor: Marcin Hermanowski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: literatura popularnonaukowa
Data wydania: 30 kwietnia 2018

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.