Książkirecenzja książka

Don Kichot z La Manczy – recenzja

Don Kichot z La Manczy to arcydzieło literatury światowej. Napisane w siedemnastym wieku przez hiszpańskiego renesansowego pisarza Miguela De Cervantesa, doczekało się na naszym rynku wydawniczym wielu wydań. Ostatnim jest jednotomowe, liczące ponad tysiąc stron, wydanie Wydawnictwa MG w przekładzie Edwarda Boye.

Historia opowiada o losach pewnego pięćdziesięcioletniego szlachcica, który pod wpływem popularnych ówcześnie romansów rycerskich postanawia zostać błędnym rycerzem. Tak naprawdę Alonso, mówiąc współczesnym językiem, zwariował. Jego szaleństwo nie tylko dotyka jego samego, ale i całą jego rodzinę. Sam bohater przyjmuje rycerskie imię Don Kichot i wraz ze swoim giermkiem wyrusza w świa,t ratując z opresji wszystkich tych, którzy potrzebują pomocy. A przynajmniej tak mu się wydaje. Niestety jego urojenia nie zawsze przekładają się na rzeczywistość, co oczywiście wiąże się z wieloma niebezpiecznymi, ale i przezabawnymi sytuacjami.

Postać Don Kichota jest bardzo dobrze znana, wręcz kultowa. Przemielona przez popkulturę na wszelkie możliwe sposoby. Zarazem historia ta jest uniwersalna i ukazuje nam obraz szaleństwa, który może dotknąć nie tylko bohatera książki Cervantesa, a tak naprawdę każdego z nas współczesnych. Szczególnie w czasach gdy telewizja i kino prezentuje wzorce mocno wyidealizowane, którym normalny człowiek nigdy nie sprosta, a są na tyle ciekawe, że za wszelką cenę może do nich dążyć.

Do tego historia jest napisana wręcz z epickim rozmachem. Wiele rozdziałów i mnóstwo wątków, głównych i pobocznych sprawia że wręcz gubimy się, w pozytywnym znaczeniu tego słowa, w tym niesamowitym świecie walczącego z wiatrakami „obłędnego” rycerza. Powieść ta jest ponadczasowa. Czterysta lat po premierze nadal potrafi bawić i rozśmieszać, choć współcześni mogą nie do końca sobie zdawać sprawy w jakim celu była napisana. Wówczas była to krytyka powieści rycerskich, które idealizowały rycerzy i ich epos. Współcześnie może mało kto się nad tym zastanawia, a historia i tak broni się sama w sobie, a przygody Don Kichota i jego giermka Sancho Pansy nie tylko potrafią trzymać w napięciu ale i bawić do łez.

Don Kichot z La Manczy
Autor: Miguel de Cervantes
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Gatunek: literatura piękna
Data wydania: sierpień 2020

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu MG:

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.