Książkirecenzja książka

Żydzi 2. Opowieści Niepoprawne Politycznie

Piotr Zychowicz, autor kontrowersyjnego Obłędu 44 i cyklu Opowieści Niepoprawnych Politycznie powraca z najnowszą książką. Jest to kontynuacja bestsellerowych Żydów, w których autor poruszał wiele tematów związanych z naszą wspólna historią. Jednak ostatnie wydarzenia związane z uchwalaniem i zmianą niektórych zapisów ustawy o IPN, sprawiły że postanowił jeszcze mocniej uszczegółowić te relacje i udowodnić, że każda ze stron tego sporu miała odrobinę racji.

W drugiej odsłonie opowieści o Żydach autor porusza nie tylko wątki z okresu II wojny światowej. Nie zabraknie tu opowieści z bliższych nam czasów związanych z powstaniem państwa Izrael i jego konfliktami na terenie Bliskiego Wschodu.

Przeczytamy tu więc o żydowskiej policji w gettach, Judenratach, obozowych Sonderkommandach, żydowskich władcach gett czy żydokomunie. Autor nie boi się jednak pisać o działalności polskiej policji, donosach czy zabójstwach. Nikogo nie usprawiedliwia, ale zmusza żeby spojrzeć na pewne wydarzenia z perspektywy czasów, w których się wydarzyły. Ukazuje również stosunek polskiego podziemia do Żydów i Holokaustu pokazując czarne karty naszej historii, ale również te białe, których, jak pisze, było dużo więcej. Niestety w dzisiejszych czasach wielu o nich zapomina.
Oczywiście nie zabrakło tu tematów współczesnych, które pokazują wiele zdarzeń z obecnej historii Izraela. Nie wszystkie są jednak chlubne. Przede wszystkim autor pisze o konfliktach z sąsiadami. Opisuje barwne akcje służb specjalnych, opowiada o terroryzmie żydowskim, który długo wyprzedzał terroryzm islamski. Nie unika żadnych niewygodnych tematów pisząc nawet o tym co wspólnego miała w Izraelu pornografia z Holokaustem. Nie pomija działalność lobby żydowskiego w USA, a porusza nawet temat wojen izraelskich kibiców piłkarskich.

Śmiało można powiedzieć, że mamy tu wszystko, czego potencjalny czytelnik chciałby się dowiedzieć. Nie jest to książka łatwa i wiele spraw zwyczajnie zaskakuje. Autor być może liczył na pewne kontrowersje, ale przede wszystkim można odnieść wrażenie, że pisał prawdę. Często wchodził w polemikę z innymi historykami, jak choćby w przypadku recenzji książki Dalej jest Noc.

Żydzi 2 zachowują konstrukcję poprzednich tomów tego cyklu. Pierwsza część składa się z rozmów i wywiadów, z tą różnicą, że większość nie była do tej pory publikowana. Druga połowa to głównie artykuły poruszające wiele trudnych tematów. Całość daje jednak pewien klarowny obraz.

Żydzi 2. Opowieści Niepoprawne Politycznie 4 to książka, która z jednej strony pokazuje do czego zdolny jest człowiek stojący przed widmem zagłady. Mowa tu o skrajnych postawach, z których jedne nazwiemy heroicznymi, a drugie zbrodniczymi. Autor nie feruje tu żadnych wyroków. Ukazuje jedynie pewne wydarzenia, a sama ocenę pozostawia czytelnikom. Jedno jest pewne – za wydarzenia, które miały miejsce w 1939 roku, mimo wielu negatywnych postaw wśród Polaków, czy Żydów, odpowiedzialność ponoszą tylko i wyłącznie Niemcy.

Żydzi 2. Opowieści Nieoprawne Politycznie 4
Autor: Piotr Zychowicz
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: literatura faktu, historia
Data wydania: 27 listopada 2018

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.