HistoriahotKsiążkirecenzja książka

Radosław Sikora. Wypisy źródłowe do dziejów husarii

Radosław Sikora to wybitny znawca staropolskiej wojskowości. Autor wielu publikacji z tej dziedziny. Jego teoretyczna wiedza idzie w parze z praktyczną pasją rekonstruktora. Jest autorem wielu niesamowitych książek opiewających sukcesy polskich husarzy. Husaria. Duma Polskiego Oręża, która na rynek wydawniczy trafiła w zeszłym roku, dawała szczegółowy pogląd na formację, która broniła Rzeczypospolitej przez trzysta lat. Jego najnowsza książka, jak sam autor wskazuje, uzupełnia pewną lukę w historiografii tej formacji i daje żywy obraz polskiej jazdy w ówczesnych kronikach i dokumentach oraz listach. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa 3DOM.
Jak wspomniałem – autor ukazuje obraz husarii i sposób jej postrzegania przez różnego rodzaju kronikarzy w okresie chwały kawalerii. Nie jest to jednak przelana na papier informacja z ówczesnych dokumentów. Autor przedstawia bowiem źródło, prezentując krótki opis i czas oraz miejsce powstania. Przedstawia pełny tytuł oryginalny jak i tłumaczenie, prezentując następnie oryginalny tekst  źródłowy, by następnie przedstawić czytelnikowi najważniejszy fragment, czyli tłumaczenie.

Z fragmentów tych wyłania się niesamowity obraz naszej dumy narodowej. Najważniejsze jednak, że to obraz wydobyty z niezależnych, różnorodnych opinii, w żaden sposób nie komentowanych przez autora. Mimo to wizerunek husarii pozostaje jednolity – to formacja, której której zawdzięczamy najznakomitsze zwycięstwa Korony i Księstwa Litewskiego. Formacja, która wzbudzała strach i respekt w nawet dziesięciokrotnie liczniejszym przeciwniku.

Wypisy źródłowe do dziejów husarii to pięknie wydana książka, zawierająca bogactwo treści, która dla fanów historii, a w szczególności dla pasjonatów wojskowości będzie niesamowitą gratką.

Wypisy źródłowe do dziejów husarii
Autor: Radosław Sikora
Wydawnictwo: 3DOM
Gatunek: historia, literatura faktu
Data wydania: 3 października 2020

 

 

KSIĄŻKA DO NABYCIA NA STRONIE WYDAWNICTWA 3DOM

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.