Ryszard Kaczmarek. Powstania Śląskie 1919-1920-1921 – recenzja

Ryszard Kaczmarek, wybitny znawca dziejów Śląska oddaje swoim czytelnikom kolejną intrygującą publikację, mającą na celu przybliżenie nam naszej najnowszej historii. Opowiada ona o trzech powstaniach śląskich, będących elementem walki o Śląsk po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a zarazem jednym z dwóch zwycięskich zrywów zbrojnych Polaków. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Od tamtych wydarzeń mija sto lat i choć ranga  ich jest bardzo wysoka, to jednak w świadomości obecnego społeczeństwa ich znaczenie było marginalizowane. Przynajmniej można było odnieść takie wrażenie, patrząc chociażby po ilości ogólnie dostępnych publikacji dotyczących tych zrywów. Świadomość ta może jednak ulec zmianie dzięki książce Ryszarda Kaczmarka, w której dokładnie, ze szczegółami opowiada o tamtych wydarzeniach, opierając się na źródłach zarówno polskich jak i niemieckich.

Autor pokazuje punkt po punkcie genezę, przebieg jak i skutki tych powstań. Rekonstruuje nie tylko wydarzenia związane z samymi powstaniami, ale i z niewypowiedzianą wojną polsko-niemiecką, która decydowała nie tylko o przynależności państwowej. Istotne bowiem było znaczenie zasobów, w które ziemia śląska była bardzo bogata.

Losy Górnego Śląska nie są proste do zrozumienia, a wręcz przeciwnie – są bardzo złożone. Wiedza podręcznikowa, jest praktycznie żadna i w najmniejszym stopniu nie wyjaśnia zniuansowania ówczesnej sytuacji geograficznej, politycznej i społecznej. Tym bardziej warto zapoznać się z najnowszą książką Kaczmarka, która jako ostatnia część tryptyku na temat losów Ślązaków i Śląska na początku dwudziestego wieku daje jasną, choć nie łatwą wizję tamtych czasów.

Powstania śląskie 1919-1920-1921. Nieznana wojna polsko-niemiecka
Autor: Ryszard Kaczmarek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Gatunek: literatura faktu, historia
Data wydania: 3 kwietnia 2019

 

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.