Vei. Tom 2 – recenzja

Vei powraca w drugim i zarazem ostatnim tomie nordyckiej sagi fantasy pod tym samym tytułem. Historia przywędrowała do nas prosto ze Szwecji, jej autorami są Sara Bergmark Elfgren, znana skandynawska pisarka i popularny ilustrator oraz twórca komiksów Karl Johnsson. W Polsce historia ta ukazała się nakładem wydawnictwa Non Stop Comics.

Początkiem tej bajecznej historii było pewne wydarzenie. Unoszącą się na falach kobietę wyławiają szukający drogi do Jotunheimu Wikingowie. Tą kobietą była Vei, niepokonana wojowniczka z mitycznego świata. Staje ona po jednej ze stron w krwawej rozgrywce między Jotunami, Asami i ludźmi. Walka gladiatorów będzie bardzo brutalna i daleka zakończenia. Coraz trudniej jest też oddzielenia przyjaciela od wroga. Ostatecznie Vei stanie przed trudnym wyborem. O co warto walczyć, a co można poświęcić?

Zakończenie historii Vei przenosi czytelników do mitycznego świata nordyckich bogów i ich rywalizacji. Poniekąd jest to klasyczne wydanie mitologii, jednak przepełnione artystyczną wizją twórców tej historii. Pojawiają się wątki konfrontacji bogów z Asgardu i Olbrzymów oraz motyw Ragnaroku. Umiejętne wykorzystanie tych motywów daje mnóstwo satysfakcji z lektury, a kreacje postaci sprawiają, że mamy wrażenie jakby wprost przeniesione zostały z mitologii.

Historia wymyślona przez twórców jest jednotorowa. Skupiają się oni na ukazaniu konkretnego wydarzenia i nie bawią się w żadne poboczne wątki. Rekompensują nam zaś dynamiczną, pełną zwrotów akcją. Poszczególne kadry perfekcyjnie oddają ten dynamizm. Prezentują bardzo szczegółowe obrazy postaci i odrobinę mniej szczegółowe tła. Kolory zachwycają ogromną paletą, ale i niejednostajnością. Barwne kadry przeplatają się z obrazami monochromatycznymi w różnych odcieniach. Każda kolejna strona jest więc zaskoczeniem.
Wariacja na temat skandynawskiej mitologii dobiegła końca. Pierwszy tom był pewnego rodzaju nowością na polskim rynku i zarazem wprowadzeniem do historii. Druga odsłona Vei pokazuje, do czego to wszystko zmierzało. Całość to wielki turniej ukazany z epickim rozmachem, który swoimi kadrami bawi i intryguje na wiele różnych sposobów.

Vei. Tom 2
Twórcy: Sara Elfgren, Karl Johnsson
Tłumaczenie: Magdalena Greczichen
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: komiks, mitologia
Data wydania: 29 maja 2019

 

Komiks można zakupić na stronie Non Stop Comics
https://nonstopcomics.com
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.