Dla DzieciKsiążkirecenzja książka

Jeżyk z parku. Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka. Zofia Stanecka – recenzja

Tuli Tuli to jedna z ciekawszych serii Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Do tej pory ukazała się w niej jedna książka, prezentująca świat oceaniczny. Jeżyk z parku skupia się na innym elemencie środowiska, ale zachowuje przy tym wysoką jakość opracowania swojego poprzednika. Wydana w kartonowej formie, zaprasza najmłodszych czytelników do poznawania sekretów lasu.

Przewodnikiem po zielonej krainie jest sam Tuli Tuli, duszek opiekuńczy. Wędrując po świecie natknął się na narodziny dwóch jeżyków: Tyci i Tuptusia. To o ich przygodach traktować będzie książka. A jest się nad czym pochylić, bo życie jeży, wbrew obiegowej opinii, pełne jest niespodzianek. Trzeba przecież znaleźć bezpieczne legowisko, uchronić się przed mrozami zimy, zadbać o jedzenie, regularnie się wietrzyć, nauczyć się rozpoznawać dźwięki zagrażające życiu. W tym monotonnym ekosystemie naprawdę wiele się dzieje, a książka umie uwrażliwić na piękno przyrody.

Każda strona zawiera dużą ilustrację Magdaleny Kozieł-Nowak, tekst oraz planszę z dodatkowymi informacjami. Zwraca uwagę drobiazgowość w budowaniu grafiki. Możemy rozpoznać każdy kwiatek, ziarenko piasku czy liść. Kolorystyka zmienia się także wraz z porami roku. Dzięki temu opowieść jest klimatyczna. Uwagę przykuwa również tekst, w którym krótkie zdania pchają akcję do przodu. To idealna książka do tego, aby okryć się kocem i w cieple domowego ogniska, opowiedzieć dziecku o innym świecie.
Niewątpliwym atutem książki jest jej wymiar edukacyjny. Autorka zwraca uwagę na olbrzymią różnorodność lasu. Dostrzega wiele zwierząt, wskazuje na to, kogo należy obawiać się nocą, podpowiada, że nie każdy widzi zjawiska tak samo jak my, prezentuje umiejętności jeży, których być może sami się nie spodziewamy. Mówi też o innych. Wiedzieliście na przykład, że skowronki żyją samotnie, susły zasypiają na zimę, a zaskrońce lubią deszcz? Można się z niej naprawdę sporo dowiedzieć. Szczególnie jeśli książkę doczyta się do końca. Właśnie tam zawarto zbiór najważniejszych ciekawostek o jeżach i mapę, na której zaznaczono parki narodowe, krajobrazowe i miejskie dbające o los tych zwierząt.

Jeżyk z parku to jednak nie tylko opowieść o nowym świecie. To także relacja o potrzebie odpowiedzialności. Każdy z nas może pomóc w zachowaniu bioróżnorodności. Jak? Chociażby nie kosząc trawy głośną kosiarką, która płoszy zwierzęta. Albo nie dokarmiając jeży produktami, które mogą im zaszkodzić. To cenna lekcja, wybiegająca poza suche przyjmowanie wiedzy, wpisująca się w nurt książek proekologicznych.

Jeżyk z parku. Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka
Autor: Zofia Stanecka
Gatunek: dla dzieci
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data premiery: wrzesień 2020

 

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Nasza Księgarnia

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Paweł Biegajski

Nałogowy kinomaniak i książkocholik. Plotka głosi, że przeczytał „Rozmowę w Katedrze" i „Braci Karamazow" w przedszkolu i to w oryginale. Nieuleczalny miłośnik poetyki kina Lava Diaza, społecznych obrazów Yasujiro Ozu i dyskretnego uroku Bunuela. Twórca bloga Melancholia Codzienności.