Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Grzegorz Kalinowski. Granatowy 44 – recenzja

Granatowy 44 to nowy retro kryminał Grzegorza Kalinowskiego. Być może będzie to nawet kolejna seria. Tym razem głównym bohaterem jest Wincenty Rybski, granatowy policjant współpracujący z Armią Krajową. Postać ta pojawiła się również w poprzedniej serii o przygodach Karola Starsburgera jako członek jego ekipy. Ten z kolei pojawił się epizodycznie w cyklu Śmierć Frajerom. Śmiało można powiedzieć, że Kalinowski tworzy całe literackie uniwersum. Wspólnym miejscem jest zaś Warszawa i okres pierwszej połowy ubiegłego wieku.

Akcja tej powieści rozgrywa się w roku 1944, w czasie powstania warszawskiego. Rybski jest funkcjonariuszem Kripo. Mimo to nie zaprzedał się okupantom, a poza pilnowaniem bezpieczeństwa, współpracuje z podziemnymi strukturami państwa polskiego. Jego kolejne zadanie nie będzie należało do najłatwiejszych, a coraz bardziej napięta sytuacja związana warszawskim zrywem nie ułatwia mu jego wykonania.

Autor w swojej najnowszej książce łączy w sobie bardzo dużo intrygujących elementów. Po pierwsze to kryminał retro w klasycznym wydaniu, do którego autor już dawno zdążył przyzwyczaić swoich czytelników. W to wpleciony zostaje wątek szpiegowski. Nie brakuje warszawskiej ówczesnej bandyterki i jej powiązań z podziemiem i okupantem. Całość jest zaś osadzona na tle powstania warszawskiego.

W tym przypadku autor stara się nie moralizować. Nie wchodzi w debatę o słuszność powstania. Pokazuje jednak tragizm tamtych wydarzeń, ale oczami poniekąd postaci postronnej. Rybski ma bowiem wykonać swoje zadanie nie wdając się walki. Mimo to widzi, co dzieje się dookoła i jest świadkiem śmierci wielu młodych ludzi.

Granatowy 44 to kolejna świetna pozycja w dorobku Grzegorza Kalinowskiego. Książka, która ukazuje fragment naszej najnowszej historii i jest zarazem powieścią typowo rozrywkową. Intrygujący klimat ówczesnej Warszawy wciąga czytelnika bez reszty a przystępny styl autora pozwala nam się od pierwszych stron odnaleźć w tej lekko zakręconej fabule. Czekamy na ciąg dalszy.

Granatowy 44
Autor: Grzegorz Kalinowski
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Gatunek: kryminał
Data wydania: 12 września 2020

 

Książka dostępna do kupienia na Tania Książka

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.