Książkirecenzja książka

Śmierć Frajerom. Tajemnica Skarbu Ala Capone

Niedawno na naszym rynku wydawniczym pojawiła się trzecia część intrygującego cyklu Grzegorza KalinowskiegoŚmierć Frajerom. Cykl ten opowiada o losach Heńka Wcisło, który po wielu perypetiach ucieka z Warszawy do Chicago. Trzeci tom cyklu ukazał się na naszym rynku wydawniczym za sprawą wydawnictwa Muza i od samego początku mógł się poszczycić sporym zainteresowaniem.

Nie ma nic w tym dziwnego, bo dwa poprzednie tomy cyklu potrafiły zaskoczyć nie tylko intrygującą fabułą, ale także dobrze wykreowanymi postaciami i umiejętnym połączeniem fikcyjnych wydarzeń z historycznymi. Dzięki temu zainteresowanie trzecim tomem było na wysokim poziomie i można śmiało powiedzieć, że wierni fani nie będą rozczarowani. Autor ponownie zaprezentował nam to co było mocną stroną poprzednich części, ale nie osiadł na laurach i wprowadzić nowe ciekawe elementy, np. wątek chicagowski związany z samym królem gangsterki – Alem Capone.

Akcja trzeciej części zaczyna się niedługo po dramatycznych wydarzeniach ze Złotej Maski. Heniek Wcisło ucieka z Warszawy, przed poszukującym go aspirantem Karolem Denhelem. Trafia do ameryki, a po krótkiej podróży zatrzymuje się w Chicago. Poznaje tam zupełnie nowy świat. Świat gangsterów, prohibicji, zawodowego bosku, golfa, awiacji i jazzu. Heniek z nową tożsamością i wachlarzem fałszywych paszportów zwiedzi San Francisco i Hollywood, a w Nowym Jorku zawita zarówno do Metropolitan Opera, jak i do Cotton Clubu. Świat szalonej muzyki, szybkich, wielkich pieniędzy, jeszcze szybszych samochodów oraz wyzwolonych kobiet wciągnie Heńka, ale nie na tyle by zechciał zostać tam na stałe. Po powrocie z Ameryki Heniek stanie się szanowaną postacią, człowiekiem o silnej pozycji w warszawskim towarzystwie, lecz przeszłość oczywiście nie pozwoli mu o sobie zapomnieć.

Autor ponownie zabiera nas w podróż w czasie. Choć tym razem cześć fabuły dzieje się za oceanem, to nie mogło zabraknąć elementu, który stanowił o sile dwóch poprzednich tomów, a mianowicie obrazu Warszawy lat dwudziestych ubiegłego wieku. Podróżujemy wraz z bohaterami ulicami miasta. Wstępujemy do knajp, klubów nocnych. Poza tym autor oferuje mnóstwo niebezpiecznych przygód, akcji i humoru. Kalinowski rewelacyjnie łączy te elementy w jedną wspólna całość, pozwalając czytelnikowi poczuć klimat tamtych lat.

Śmierć Frajerom. Tajemnica Skarbu Ala Capone być może nie jest ambitną powieścią, ale z pewnością intrygującą i trzymającą w napięciu. Autor wie jak przyciągnąć czytelnika do swojej książki. Zachwyca przede wszystkim rozmach i sama historia. Przeczytałem gdzieś, że to takie nasze Zakazane Imperium. Może to lekka przesada, ale faktycznie trzeci tom cyklu niekiedy przywołuje na myśl klimat tego serialu. Polecam.

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.