hotKsiążki

Katarzyna Puzyńska. Policjanci. Ulica – recenzja

Katarzyna Puzyńska, autorka bestsellerowej sagi o policjantach z Lipowa tym razem próbuje sił w innym gatunku. Jej najnowsza książka jest bowiem zbiorem wywiadów, które pisarka przeprowadziła z kilkoma funkcjonariuszami polskiej policji z oddziałów patrolowo interwencyjnych.

Z jednej strony może wydawać się, że temat polskiej policji został przemaglowany na wszelkie możliwe sposoby. Czy jednak na pewno? Katarzyna Puzyńska udowadnia, że w tej kwestii można jeszcze coś zrobić. Postanowiła bowiem nie tworzyć kolejnej fikcji na podstawie zasłyszanych historii, choć nawet w ten sposób maiłaby wiele miejsca do popisu. Na papier przelała wywiady, które przeprowadziła z policjantami będącymi najbliżej ludzkich problemów i tragedii.

Każdy wywiad różni się od siebie prawie wszystkim. Każdy prowadzony jest z osobą z innego wydziału. Mamy tu prewencję, drogówkę  i patrole. Autorka rozmawia zarówno z mężczyznami jak i kobietami, przedstawiając pracę również przez pryzmat sytuacji kobiet w policji. Każdemu zadaje różne pytania w zależności od przynależności do wydziału, stopnia czy doświadczenia. Widać, że wiele pytań rodziło się w trakcie rozmowy, dzięki czemu odnosi się wrażenie realizmu i naturalności. Co ciekawe, można odnieść wrażenie, że rozmówcy też starali odpowiadać na pytania zgodnie z prawdą, nie przekręcając i koloryzując. Czasami było niebezpiecznie, czasami śmiesznie, a chwilami brutalnie, ale cały czas bardzo prawdziwie.
Kilka osób i całe mnóstwo różnego rodzaju historii, w efekcie których otrzymujemy wierny obraz, ujęty w bardzo szeroką panoramę współczesnej policji. Autorka jak i rozmówcy nie boją się wchodzić również na drażliwe tematy. Polska policja to nie jest tylko służba, honor i poświęcenie. To jest niebezpieczeństwo, ludzkie tragedie, zarówno poszkodowanych, sprawców jak i samych policjantów. Łapówkarstwo, pijaństwo, pomówienia – to tylko najczęściej występujące problemy stróżów prawa, ale nie jedyne.

Praca nie należy do łatwych, ale jako służba dla wielu jest powołaniem. Czy jednak policjant jako człowiek może mieć słabości i problemy? Okazuje się, że tak. O pewnych sprawach nie mówi się głośno, a jeżeli jest już o czymś mowa to w bardzo wąskim gronie. Możemy otwarcie poczytać prawdę o współczesnej policji i choć jest to zdanie zaledwie siedmiu osób można spokojnie założyć, że wiele elementów przewija się ciągle i jest swojego rodzaju regułą. Jeżeli więc chcecie dowiedzieć się, co trapi współczesną policję i zobaczyć prawdziwy świat przestępstw i zbrodni bez cenzury sięgajcie po najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej.

Policjanci. Ulica
Autorka: Katarzyna Puzyńska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Gatunek: literatura faktu, wywiad
Data wydania: 19 czerwca 2018

 

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

http://www.proszynski.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.