Książkirecenzja książka

Wi@rus – recenzja książki Marka Zychli

Marek Zychla znany jest przede wszystkim z opowiadań, które znaleźć można w różnego rodzaju antologiach i pismach. Zaskakuje formą, ale i treścią. Tworzy historie, które przełamują konwencje i schematy. Zaskakuje i przeraża wizją, którą przelewa na papier. W Wi@rusie, swojej pierwszej powieści, pozostaje tym cechom wierny, tworząc zarazem fabułę, która wychodzi poza wszelkie ramy.

Bohaterem jest tytułowy Wi@rus, którego mogliśmy poznać na kartach jednego z opowiadań pod tym samym tytułem. Walczył on wtedy z hordą zombie. Teraz odkryjemy jego dalsze losy i szerszą wizję świata przedstawionego, w którym autor postanowił go umieścić. Akcja rozgrywa się w miasteczku Callan w Irlandii, a oprócz głównego protagonisty poznamy także dodatkowych bohaterów i całą masę różnych fantastycznych stworów. Wszystko to okraszone jest motywem zemsty.
Akcja rozpoczyna się praktycznie bez żadnego wprowadzenia. Potencjalny czytelnik musi sam domyślać się zasad panujących w wykreowanej przez Zychlę rzeczywistości. Tajemnicę buduje również prowadzenie fabuły z dwóch różnych perspektyw. Z jednej strony otrzymujemy irlandzką mitologię, motywy magiczne i wojnę ze skrzatami; z drugiej – drastycznie odbiegający od tego wątek technologiczny przedstawiony w dzienniku niejakiego Antybajta. Początkowo tematy te nie mają ce sobą nic wspólnego, a czytelnikowi pozostaje jedynie zastanawiać się, w jakim kierunku to wszystko zmierza. Na szczęście ostatecznie Zychla przynosi nam satysfakcjonujące odpowiedzi.

Duże wrażenie robią wykreowani bohaterowie. Każdy jest tu wyraźną indywidualnością, każdy ma coś do powiedzenia i wpływ na fabułę.  Jak już wspominałem, tytułowego Wi@rusa mieliśmy już okazję poznać, choć autor mocno rozwija jego wątek. Jakby tego było mało naszej trójce bohaterów towarzyszy też gadający pies, który chyba jest najbardziej wyrazistą postacią, a jego rozmowy z ludźmi przesycone są dużą dawką złośliwości, ale i humoru.

Wi@rus zaczyna się jak klasyczny horror. Szybko jednak przekonujemy się, że Marek Zychla, kreśląc tę wychodzącą poza wszelkie schematy historię, pozwolił sobie na pełen gatunków mix. Dostajemy więc powieść grozy, fantasy i science-fiction w jednym. Całość ozdobiona jest mitologią irlandzką, wątkami technologicznymi i kluczowym motywem zemsty. Ostatecznie autor przestrzega przed próbami zabawy w Boga i jej konsekwencjami. Warto tę niezwykłą pozycję poznać.

Wi@rus
Autor: Marek Zychla
Wydawnictwo: Dom Horroru
Gatunek: horror, fantasy
Data wydania: 2 maja 2018

 

 

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY WYDAWNICTWU DOM HORRORU:

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.