Książkirecenzja książka

Georges Dumézil. Bogowie Germanów. Szkice o kształtowaniu się religii skandynawskiej – recenzja

Słowo “mitologia” sprawia najczęściej, że moje myśli pędzą na południe, ku rozgrzanym słońcem terenom Grecji i Włoch. Tymczasem nie mniej fascynujące i warte uwagi są bez wątpienia również opowieści o bogach z innych zakątków świata. Wiele z nich zebranych zostało przez wydawnictwo Replika w ramach serii Wierzenia i zwyczaje. Jedną z pozycji, które do niej należą, jest książka Bogowie Germanów. Szkice o kształtowaniu się religii skandynawskiej autorstwa Georgesa Dumézila.

Czym zajmował się Odyn? Z czego zasłynął Thor? Kim byli Tyr, Widar, Baldur – odpowiedzi na te i wiele innych pytań można odnaleźć w książce Georgesa Dumézila. Wybitny historyk religii w ciekawy, niezwykle treściwy i merytoryczny sposób opowiada o fascynujących przygodach najbardziej znanych, ale i tych nieco mniej popularnych postaci z mitologii skandynawskiej. W swoim dziele autor przedstawia religię ludów północy poprzez trójpodział, dzięki czemu wywołuje skojarzenia z innymi religiami mieszkańców Europy.

Bogowie Germanów zachwycają od pierwszego spojrzenia klimatyczną ilustracją, która zdobi okładkę książki. Grafika ta może jednak sprawić, że osoby, które sięgną po tę pozycję, będą oczekiwać lektury nieco lżejszej, niż ta jest w rzeczywistości. Książka Dumézila jest bowiem bardzo bogatym zbiorem esejów, w których autor wnikliwie przybliża czytelnikowi bóstwa germańskie. Lektura pełna jest porównań z innymi religiami i postaciami w nich występującymi opatrzonymi szczegółowymi komentarzami autora. Całość stanowi potężną dawkę wiedzy na temat mitologii germańskiej i skandynawskiej. Książka ta zdecydowanie powinna znaleźć się na liście lektur do przeczytania każdej osoby, zainteresowanej wierzeniami Skandynawów.

Bogowie Germanów. Szkice o kształtowaniu się religii skandynawskiej to ciekawa, bardzo wartościowa lektura. Książka ta zachwyci bez wątpienia każdego, kto chętnie odkrywa historię dawnych ludów Europy i świata. Niezależnie od tego, czy czytelnik ma już spory zasób wiedzy z danego tematu, czy też jest to dla niego nowe terytorium, książka Georgesa Dumézila będzie dla niego kopalnią informacji, a także ciekawostek, dzięki którym odkryje po raz pierwszy lub na nowo bogaty świat mitologii skandynawskiej.

Bogowie Germanów
Autor: Georges Dumézil
Gatunek: historia
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 1 marzec 2024

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY WYDAWNICTWU REPLIKA:
 
 
 
 
 
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

 

Redakcja Administrator