Książkirecenzja książka

Steve Berry. Protokół Warszawski – recenzja

Cotton Malone kolejny raz wkracza do akcji. Niezawodny były agent amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, a obecnie właściciel antykwariatu w Kopenhadze tym razem trafia do Polski, gdzie z Zamku Królewskiego na Wawelu musi wykraść Włócznie Przeznaczenia, relikwię, którą przebito bok Chrystusa. oczywiście wszystko kręci się wokół światowego bezpieczeństwa i walki mocarstw.

Piętnasta odsłona przygód Malone’a tym razem ukazała się nakładem wydawnictwa Znak, a można ją nabyć między innymi wśród nowości Taniej Książki. Najnowszy tom, jak i cała seria, w fascynujący sposób łączą w sobie historię  i literacką fikcję przepełnioną spiskowymi teoriami o charakterze ogólnoświatowym. Nic więc dziwnego, że cykl ten regularnie trafia na listy bestsellerów.

Akcja rozpoczyna się w Brugii, gdzie Malone pojawia się na targach książki antykwarycznej. W między czasie udaje się do tamtejszej bazyliki Świętej Krwi. Podczas nabożeństwa, pod osłoną granatów dymnych, trzech mężczyzn kradnie relikwię Świętej Krwi. Cotton rusza za nimi w pościg, niestety nie tylko nie udaje mu się ich zatrzymać, ale ostatecznie ląduje w areszcie. Wolność odzyskuje dzięki swojej byłej przełożonej. Nic jednak nie dzieje się bez przyczyny, a intryga w którą się wplątał poprowadzi go do Polski, gdzie kolejny raz będzie musiał uratować świat.

Powieść rozgrywa się w bardzo szybkim tempie, do czego zdążył nas już przyzwyczaić autor. Nie doświadczymy tu zbędnych opisów, a wszystko co jest opisane zmierza tylko w jednym kierunku – odkrycia czym jest protokół warszawski. Poza tym dostajemy połączenie historii, religii i polityki. Oczywiście z naszego punktu widzenia jako Polaków, najistotniejszy fakt, to to że duża część akcji rozgrywa się w Polsce. Choć nie ze wszystkimi elementami, które dotyczą naszego kraju mogę się zgodzić. Dotyczy to chociażby Marszu Niepodległości, który autor ustami jednego z bohaterów określa mianem przemarszu neonazistów.

Poza tym Berry kolejny raz kreśli ciekawą historię, która łączy w sobie elementy prawdziwe i zmyślone oraz przeszłość z teraźniejszością. Bawi się tymi elementami i łączy je w taki sposób aby fabuła była jak najbardziej wciągająca. Znów udaje mu się to rewelacyjnie.

Protokół Warszawski
Autor: Steve Berry
Cykl: Cotton Malone
Wydawnictwo: Znak
Gatunek: thriller, teorie spiskowe
Data wydania: 14 marca 2022

 

Książkę „Protokół Warszawski” można kupić w księgarni internetowej Tania Książka

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? OBSERWUJ TĘ STRONĘ:

 

 
 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.