Książkirecenzja książka

Chwała Aten. Dzieje najwspanialszej cywilizacji na świecie – recenzja

Dom Wydawniczy Rebis już dawno przyzwyczaił swoich czytelników, że w cyklu Historia wydaje same pasjonujące książki, skupiające się wokół różnych wydarzeń, postaci, a nawet całych cywilizacji. W najnowszej odsłonie serii możemy w „pigułce” poznać historię Aten i przeczytać o tym, jak niewielkie miasto-państwo w starożytnej Grecji zmieniło się w jedną z największych cywilizacji świata.

Autorem tej interesującej publikacji jest Anthonyy Everitt, były wykładowca Nottingham Trent University. Pełnił również funkcję sekretarza generalnego Rady Sztuki Wielkiej Brytanii. Na naszym rodzimym rynku wydawniczym jest to jego pierwsza wydana książka. Miejmy nadzieję że nie ostatnia, ponieważ jest on autorem wielu publikacji poświęconych kulturze Europy, a także niezwykle poczytnych na świecie biografii Cycerona, Augusta i Hadriana.

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że nie jest to typowo naukowa publikacja. Autor całkowicie pozbawia ją również naukowego żargonu. Jest to raczej pozycja przystępna dla każdego. Mimo to ogrom pracy włożony w napisanie książki i bogaty research widoczne są jak na dłoni – publikacja poparta jest setkami przypisów oraz dziesiątkami odwołań do innych pozycji. Na plus można również zaliczyć wplecenie w tę opowieść wydarzeń znanych z literatury, jak choćby wątki z Iliady i Odysei zestawione z historycznymi wydarzeniami. Rozwój cywilizacji Aten ukazany jest również przez pryzmat mitologii, sztuki i filozofii. Ateńczycy nie tylko bowiem dali podwaliny demokracji, ale przecierali szlaki w wielu dziedzinach, które dla współczesnego człowieka są nadal istotne.

Omawiając historię Aten nie można oczywiście zapomnieć o ich wojnach, wrogach i sprzymierzeńcach. W kilku rozdziałach ukazane zostają konflikty wojenne, ale najwięcej miejsca poświęcone zostaje wojnie z Persami i jej przyczynom. Możemy zobaczyć również jak Ateńczycy starali osobie radzić z zakusami macedońskiego króla Filipa i jak ulegli jego synowi Aleksandrowi Wielkiemu. Kilka stron poświęconych jest również Sparcie i jej roli w układzie sił na półwyspie oraz innym mniejszym lokalnym konfliktom. Oczywiście z tej perspektywy nie mogło zabraknąć miejsca na omówienie roli wielu wybitnych mężów stanu, w tym Temistoklesa, Peryklesa i Demostenesa.

Chwała Aten to szalenie ciekawa publikacja, która wciąga bez reszty. Skierowana jest nie tylko do  pasjonatów, ale również laików, którzy przygodę z historią dopiero zaczynają. Wydarzenia ukazane przez pryzmat literatury, sztuki, mitologi i filozofii pozwala postrzegać całość z innej perspektywy. Najważniejsze, że autor nie zalewa czytelników naukowym żargonem, dzięki czemu książkę czyta się z lekkością.

chwała atenChwała Aten. Dzieje najwspanialszej cywilizacji na świecie
Autor: Anthony Everitt
Tłumaczenie: Jacek Środa, Adam Bukowski
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: literatura faktu
Data wydania: 21 listopada 2017

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis
 
http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.