komiksrecenzja komiks

Niesamowita Dokręcana Głowa i inne kurioza

Wydawnictwo Kboom wypuściło na polski rynek zbiorek Mike’a Mignoli Niesamowita Dokręcana Głowa i inne kurioza, zawierający tytułowy komiks i kilka dodatkowych krótkich form. Twórca Hellboya zaprasza nas w niedługą wprawdzie, ale diabelnie satysfakcjonującą podróż po swojej fantastycznej wyobraźni.

Fabuła Niesamowitej Dokręcanej Głowy jest pretekstowa i właściwie nie starczyłoby jej nawet na odcinek animowanego serialu. Cesarz Zombi, który niegdyśc był cenionym profesorem, próbuje zdobyć starożytny urywek, który pozwoliłby mu przejąć władzę nad światem. Powstrzymać może go tylko jeden… chciałem napisać człowiek, ale mówimy tu o kimś, kto nazywa się Dokręcaną Głową i w istocie jest mechaniczną głową dokręcaną do różnych korpusów w zależności od potrzeb. Na wezwanie prezydenta USA, Abrahama Lincolna, Dokręcana Głowa wraz ze swoimi pomicnikami, m.in. Panem Psem, wyrusza w podróż, by powstrzymać Cesara Zombi.

Ta absurdalna i groteskowa opowiastka jest dla Mignoli przede wszystkim punktem wyjścia dla dobrej zabawy. Autor prezentuje galerię fantastycznych i wybornie narysowanych postaci: zombie, wampiry, naukowców w steampunkowym uzbrojeniu, stwory i tak dalej. Całość utrzymana w mrocznej, wiktoriańskiej stylistyce z odrobiną humoru. Ogląda się to wybornie.

Na marginesie warto dodać, że chociaż wspomniałem iż fabuła NDK nie starczy na odcinek animowanego serialu, to jednak próba realizacji takiej serii miała miejsce. W 2006 roku powstał nawet 22-minutowy telewizyjny pilot z głosami Paula Giamattiego i Davida Hyde Pierce’a. I owszem, został on uzupełnionuy kilkoma pomysłami twórców, alby faktycznie dało się tę fabułę rozwinąć. Szkoda jednak, że stacja Sci-Fi nie zdecydowała się zakupić takiego serialu, ani że Mignola do pomysłu już nie powrócił, bo aż prosi się aby NDK dostała kolejne przygody.
W skład tego zbioru wchodzą także inne, choć jeszcze krótsze, opowieści: Abu Gung i nasiono fasoli, Czarodziej i wąż, Wiedźma i jej dusza, Więzień Marsa i Kaplica kuriozów. To, co bardzo dla nich charakterystyczne, to fakt, jak za pomocą właśnie tak krótkiej formy Mignola potrafi przekazać wiele emocji. Bo przecież nie chodzi tylko o absurdalną zabawę – jest tu miejsce na nutkę refleksji, wzruszenie czy uśmiech.

Niesamowita Dokręcana Głowa i inne kurioza to z jednej strony propozycja dla wielbicieli Mike’a Mignoli, którzy wybaczyliby brak konkretnej fabuły kosztem możliwości kolejnego spotkania z wyjątkową wyobraźnią autora. Ale wierzę, że również ci, którzy chcieliby dopiero przygodę z Mignolą zacząć, odkryliby – niejako w pigułce – uroki twórczości autora Hellboya: jego specyficzne ale tak znaczące dla komiksu groteskowe rysunki, jego absurdalne i sympatyczne pomysły oraz umiejętność powoływania do życia najbardziej wyjątkowych bohaterów.

Niesamowita Dokręcana Głowa i inne kurioza
Autor: Mike Mignola
Rysunki: Mike Mignola
Tłumaczenie: Marek Starosta
Gatunek: komiks, fantastyka
Data premiery: 1 stycznia 2020

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Damian Drabik Administrator

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.

Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.