Kosmiczna Odyseja – recenzja komiksu

Kosmiczna Odyseja to kolejna odsłona DC Delux, a zarazem historia którą stworzyły dwie gwiazdy komiksu: Jim Starlin i Mike Mignola. Album ukazał się w 1988 roku, a twórcy zaserwowali w nim niemal epicką przygodę, w której udział biorą najwięksi superbohaterowie ze uniwersum DC. Kosmiczną Odyseję można już kupić wraz z innymi komiksami w księgarni Tania Książka.

Głównym wątkiem historii Starlina jest istota Antyżycia. Jest to potężna moc, która przed tysiącami lat zniszczyła setki układów planetarnych. Obecnie wszyscy zapomnieli o jej istnieniu. Wszyscy oprócz potężnego Darkseida, największego złoczyńcy wszechświata. Planując przejąć władzę nad Antyżyciem, dostrzega z jego strony ogromne niebezpieczeństwo. Mając świadomość, że sam sobie nie poradzi w jego okiełznaniu, postanawia zwrócić się z pomocą do swoich wrogów. Z Ziemi przybywają najwięksi superbohaterowie, którzy postanawiają się przyłączyć do krucjaty przeciwko Antyżyciu, nie wiedząc jednak że Darkseid ma własny mroczny plan.

Kosmiczna Odyseja to dzieło charakterystyczne dla komiksów lat osiemdziesiątych

Tworzyło go dwóch wybitnych twórców, którzy jednak najlepsze lata będą mieć dopiero przed sobą. Mimo to kreślą epicką historię, która nie tylko zachwyca rozmachem fabularnym, ale i serwuję mnóstwo walk i pojedynków. Nie brakuje tu również krótkich ale dobrze nakreślonych i niekiedy wyraźnie skontrastowanych postaw ludzkich i superbohaterskich. Mocną stroną są również zaserwowane przez Starlina zwroty akcji oraz wydarzenia, które nie zawsze idą po myśli bohaterów.

Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że historia ta powstała ponad trzydzieści lat temu, ale mimo to potrafi zachwycić. Nie inaczej jest również ze stroną graficzną tej historii. W dzisiejszych czasach kreska na pewno jest przestarzała, ale patrząc z perspektywy lat osiemdziesiątych, to była ona ogromnym skokiem w przyszłość. Mignola odwalił kawał porządnej roboty, a co ciekawe to był dopiero przedsmak tego, co pokaże w rodzącej się dopiero w jego głowie historii Hellboya.

Kosmiczna Odyseja to historia mało znana w Polsce. Tym bardziej cieszy fakt, że ukazała się na naszym rynku wydawniczym i to w serii DC Delux, co gwarantuje pożądaną jakość samego wydania. Kosmiczna rozwałka, w której dotychczasowe sojusze zostały zachwiane, a bohaterowie zmuszeni zostają nie tylko do walki z własnym ja, ale i o ocalenie całego wszechświata. Intrygująca historia z uniwersalnym przesłaniem i świadomym ukłonem w stronę Jacka Kirby’ego, który stworzył większość zaprezentowanych tu postaci.

Kosmiczna Odyseja
Twórcy: Mike Mignola, Jim Starlin, Carlos Garzon, Steve Oliff
Seria: DC Delux
Wydawnictwo: Egmont
Gatunek: komiks, superbohaterowie, science fiction
Data wydania: 11 sierpnia 2021

 

Kosmiczna Odyseja jest dostępna do kupienia na Tania Książka

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

 
 

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.