komiksrecenzja komiks

Departament Prawdy. Miasto na wzgórzu – recenzja

Cole Turner, bohater Departamentu Prawdy, powraca w drugim tomie tej enigmatycznej i dziwnej historii. Autorem jej jest  James Tynion IV, który znany jest przede wszystkim z nietuzinkowych serii o przygodach Batmana, ale na swoim koncie ma również kilka autorskich serii, w tym wydaną w Polsce nakładem Non Stop Comic Coś Zabija Dzieciaki.

Pierwszy tom tej serii mimo swojej inności, nie do końca sprawdził się fabularnie. Oczywiście Tynion kreśli tu tajemnice przelatane teoriami spiskowymi, co na swój sposób już czyni tę historię intrygującą. Jednak diabeł tkwi w szczegółach. Tu właśnie tak jest. Nie wszystko tu się składa w jedną całość. Miejscami coś tu zwyczajnie zgrzyta.

Tom drugi rozwija dalej wątki zapoczątkowane w Końcu Świata. Cole Turner, dla którego prawda o istocie rzeczywistości była nie małym szokiem nadal pracuje dla Departamentu Prawdy. W jego głowie rodzą się jednak kolejne pytania. Najważniejszym jest jednak to czy stoi po odpowiedniej stronie barykady? Im więcej dowiaduje się o Lee Harvey’u Oswaldzie i jego kadencji jako szefa Departamentu, tym bardziej wątpi w swój wybór. Tymczasem Tulpas zaczyna coraz mocniej zaznaczać swoją obecność w prawdziwym świecie. Jest coraz mniej czasu na zmianę stron.

Dobro i zło. Te dwa elementy od zawsze ścierały się w świecie. W tym kierunku zmierza też fabuła Departamentu Prawdy. Intryga skupia wokół idei, pomysłów i teorii, które cały czas funkcjonują gdzieś w świecie i nakręcają swoich wyznawców. Przenikają one naszą kulturę, politykę, gospodarkę i władzę. Mocno wpływają na wygląd świata, w którym egzystują bohaterowie. Departament Prawdy musi się więc mocno napracować, aby świat pozostał taki jak ktoś go nakreślił. No właśnie kto? I czy ta wizja musi być prawdziwa? Kto o tym decyduje?

Wizualnie jest zaś rewelacyjnie. Ponura wizja Simmondsa przełamywana jest ostrymi czerwieniami, wzbudzając niepokój i lęk. Obrazy są pastelowe, ale powiedziałbym że celowo niechlujne, a wręcz szorstkie. Poszczególne kadry nie są schematyczne, a cechuje je nieprzewidywalny chaos. Wszystko zaś mocno nafaszerowane jest ogromnej ilości symboliką. Z całości zaś wyłania się klimatyczny i przerażający obraz świata, w którym nie można być pewnym przyszłości.

Departament Prawdy to komiks, który na pewno zafascynuje niejednego czytelnika. Można przymknąć oko na pewne nieścisłości i pozwolić się prowadzić twórcom po enigmatycznym świecie, który kształtowany jest przez najmniejszą idee. Świata, którego przeszłość i przyszłośc jest nieznana, a odwieczna walka dobra i zła ma ogromny wpływ na kształtowanie jego obrazu. Pytanie tylko kto tak naprawdę jest dobry, a kto zły.

Departament Prawdy. Miasto na wzgórzu
Twórcy: James Tynion IV, Martin Simmonds, Aditya Bidikar, Dylan Todd
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: komiks
Data wydania: 30 czerwca 2022

Egzemplarz można nabyć na Non Stop Comics

https://nonstopcomics.com

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.