Książkipatronatrecenzja książka

Anna Stokłosa Ważka. Przeobrażenie – recenzja

Anna Stokłosa to nowa postać na polskiej scenie literackiej. W marcu nakładem wydawnictwa Dragon ukazała się jej debiutancka powieść Ważka. Przeobrażenie, którą Mechaniczna Kulturacja objęła patronatem. Książka zachwyciła mnie przede wszystkim różnorodnością gatunkową. Powieść wymyka się jednoznacznej kategoryzacji – łączy w sobie dystopijną opowieść science fiction, romans i futurystyczną powieść przygodową.

„Niech żyje Wielka Koalicja!”

Polska po trzeciej wojnie światowej nie przypomina kraju, w którym żyjemy współcześnie. Przyczyną globalnego konfliktu były dawne religie, a więc wszelkie wierzenia, a nawet przesądy, zostały zdelegalizowane. W nowym systemie, rządzonym przez Wielką Koalicję Korporacji, nie ma też miejsca na dawną muzykę i literaturę. To, co minione, ma zostać zapomniane na zawsze. Niewielu pozostało świadków historii. Korporacje zatroszczyły się o to, by zniknęły osoby, które pamiętają dawne dzieje. Nowe pokolenie uczone jest ugładzonej, poprawionej wersji historii współczesnej. Korporacje przejęły kontrolę nad każdym aspektem życia ludzi. Nie istnieje wolna wola, nie ma możliwości wyboru tego, co się lubi. Każdy ma być szczęśliwy, produktywny, dopasowany. Osoby, które nie wpisują się w ten schemat, zostają usunięte.

„Poddajemy się wiernie jej woli!”

Główną bohaterką powieści jest Weronika Dusza. Poznajemy ją w dniu, gdy rozpoczyna swoją wymarzoną pracę. Dziewczyna wychowała się w korporacyjnym sierocińcu, więc od najmłodszych lat była przygotowywana do życia w korpoświecie. Wie czego się od niej oczekuje i jakie korzyści przyniesie jej życie w zgodzie z systemem. Wystarczy tylko przykładać się do pracy, łykać witaminy na każdą okazję, nie myśleć zbyt wiele, nie zadawać pytań… poddać się wiernie woli Wielkiej Koalicji. Weronika, choć od dziecka indoktrynowana, nie jest w pełni szczęśliwa z tego, że „prześpi swoje życie łagodnym snem”. Kiedy dziewczyna staje pod siedzibą firmy, gdzie przepracuje resztę swoich dni, w jej głowie kłębi się mnóstwo przemyśleń, pytań i wątpliwości. W tak ważnym dla niej momencie pęka kokon, w którym do tej chwili żyła.
Ciemna strona sielankowego życia

Małe pęknięcie w idealnym wizerunku Wielkiej Koalicji, w jaki wierzyła Weronika, stanie się początkiem jego rozpadu. Kolejne dni przyniosą nowe spostrzeżenia. Przypadkowa znajomość z przystojnym wywrotowcem oraz przymusowa współpraca z piekielnie pociągającym agentem tajnej policji sprawią, że życie głównej bohaterki szybko przestanie przypominać spokojną drzemkę. Dowie się ona o stosowanych przez Koalicję brutalnych metodach zwalczania oporu, pozna prawdziwą historię świata, a także dotrze do lektur i osób, które będą katalizatorami jej przeobrażenia. Uwikłana w działalność ruchu oporu dziewczyna będzie musiała zdecydować, po której stronie stanie. Zadania nie ułatwi jej gorące uczucie, które całkowicie zawładnie jej sercem.

Powieść na bogato

Ważka. Przeobrażenie zaczyna się opisem współczesnej rzeczywistości. Czytelnik zostaje wprowadzony w świat, w którym żyje Weronika, może też dobrze poznać samą bohaterkę. Otoczona przez morze betonu dziewczyna przemierza ulice Białego Wzgórza, uświadamiając sobie, że towarzyszy jej niejasna tęsknota za kulturą przeszłości, której nie było dane jej poznać. Z chwilą, gdy Weronika poznaje Tomka, akcja mocno przyspiesza i nie zwalnia aż po ostatnią stronę. Anna Stokłosa skonstruowała bardzo ciekawą fabułę, w której znalazło się miejsce dla zawiłej intrygi, gry pozorów, pościgów, ale i wątku romantycznego. Osadzona w polskiej scenerii powieść pełna jest wyrazistych postaci, nagłych zwrotów akcji, odwołań do literatury, religii oraz kultury.

„Must read” fanów dystopii i nie tylko

Lekki styl pisania Anny Stokłosy oraz pomysłowa fabuła sprawiają, że od przygód Weroniki trudno się oderwać. Powieść można potraktować jako książkę przygodową, pełną akcji i doprawioną romansem, albo zagłębić się mocniej w świat wykreowany przez autorkę i wyciągnąć z niej znacznie więcej. Między wierszami przestrzega ona czytelników przed pędem za wygodnym, bezstresowym życiem, związanym z tym zobojętnieniem oraz bezkrytyczną akceptacją narzuconej rzeczywistości. Ważka. Przeobrażenie to lektura obowiązkowa dla czytelników, którzy lubią zatapiać się w niezbyt optymistycznych wizjach przyszłości. Jeśli z przyjemnością śledziliście losy bohaterów serii takich jak Igrzyska Śmierci lub Niezgodna, książka Anny Stokłosy z pewnością przypadnie wam do gustu.

Ważka. Przeobrażenie
Autor: Anna Stokłosa
Gatunek: literatura obyczajowa, science fiction
Wydawnictwo: Dragon
Data wydania: 11 marca 2020

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.