Kryminalna Kulturacjarecenzja książka

Aleksandra Rumin – Zbrodnia na blokowisku

Piotr Kasztelan jest dziennikarzem, który stał się słynny z powodu potrącenia pop-gwiazdki Florelli. Z tego powodu jedyna praca jaką mógł znaleźć to dzielnicowa gazeta „Bielańczyk”. Pewnego dnia na drodze reportera staje właściciel wydawnictwa Złota Rybka. Z tylko sobie znanych powodów Kasztelan go zabija. Był przekonany, że była to zbrodnia doskonała, ale wkrótce pod drzwi redakcji dociera anonimowy list o treści „Wiem, co zrobiłeś”.

Zbrodnia na blokowisku to trzecia powieść Aleksandry Rumin i ponownie jest to komedia kryminalna. Od razu ostrzegam – tę książkę najlepiej czytać w odosobnieniu, aby liczne wybuchy głośnego śmiechu nie przeszkadzały pozostałym domownikom. Historia Piotra Kasztelana jest pełna absurdalnego humoru, w dużej mierze dotyczącego literatury. Dla przykładu – pani bierze zakładników w bibliotece, aby dostać w swoje ręce kolejną część serii, a druga posuwa się do czynów karalnych, kiedy mąż zagiął okładkę jej ulubionej powieści. Autorka również bawi się tytułami znanych książek, używając ich parafraz jako tytułów kolejnych rozdziałów.
Co zaś dotyczy się intrygi kryminalnej – to też jest interesująco. Motywy, jakie pchnęły Kasztelana do popełnienia zbrodni poznajemy dopiero pod koniec, a zaraz potem okazuje się, że to, co miało go pogrążyć, może być jego nadzieją na ocalenie. Sam Piotr też jest ciekawym bohaterem – pechowiec jakich mało, uparcie próbuje się odnaleźć w wybranym zawodzie, choć już kilkukrotnie się z tego tytułu skompromitował. Praca w „Bielańczyku” to jego ostatnia szansa na to, aby móc nadal nazywać się dziennikarzem. W całej powieści nie brakuje też innych barwnych postaci, które tworzą lokalny folklor, a także wątków, które wskazują, że autorka jest emocjonalnie związana z miejscem akcji i czerpie z niego inspiracje pełnymi garściami. Ciekawie też się prezentuje sprawa niechęci wobec sąsiedniej dzielnicy – Bemowa.

Jeżeli więc szukacie dobrej mieszaniny kryminału i rozrywki w nieco absurdalnym tonie to Zbrodnia na blokowisku poleca się od pierwszej do ostatniej strony.

Tytuł: Zbrodnia na blokowisku
Autor: Aleksandra Rumin
Gatunek: komedia kryminalna
Wydawnictwo: Initium
Data premiery: 20.02.2020

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU INITIUM

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-Manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych. Z pierwszego wykształcenia ekonomista, z drugiego informatyk.

Krzysztof Borzęcki

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych.