Rotmistrz Polonia – recenzja komiksu

Wydawnictwo 23 wydaje kolejny intrygujący komiks. Po Bromie i Johannessie Schachmannaie w ręce fanów wpada historia pierwszego polskiego superbohatera – Rotmistrza Polonii. Twórcami są Łukasz Kowalczuk i Łukasz Godlewski, których projekt pierwotnie ukazał się w internecie. Dopiero po jakimś czasie, po zebraniu wszelkich materiałów do kupy i nadaniu im obecnego kształtu i wykreowaniu wiarygodnej długiej genezy, w nasze ręce trafił w finalnej wersji w postaci jednolitego albumu.

Jak tytuł sugeruje bohaterem jest Rotmistrz Polonia. Człowiek, który walczył z bolszewikami, Niemcami i komunistami, zostaje zapomniany na długie lata. Jednak, gdy Polska jest ponownie w niebezpieczeństwie, państwo ponownie się do niego zwraca. Wysłania agenci znajdują go w pewnej spelunie, gdzie odmawiają mu już alkoholu. Przekupują go trzema butelkami wódki, aby z nimi pojechał. Na miejscu dowiaduje się o spisku Reptalian – zmiennokształtnymi jaszczurami, którzy przejmują najważniejsze stanowiska w państwie. To z nimi musi się zmierzyć, jednak najpierw musi dopić swoją gorzałkę.

Historia jest krótka, choć naprawdę intrygująca. Trzeba przyznać, że pomysł rewelacyjny. Historia nietuzinkowa, zaskakująca, z wymyśloną, ale wiarygodną genezą bohatera. Forma też zaskakuje. Pierwsza cześć to typowy komiks. Obrazy surowe, gruba kreska. Rysownik skupia się tylko na tym, co istotne. Kadry sprawiają wrażenie negatywów ze starych klisz. Druga cześć to krótkie opowiadania poprzedzone pojedynczym kadrem. Całość to składa się na album o przygodach polskiego superbohatera, choć nawiązań do amerykańskich komiksów o superbohaterach jest kilka. Wśród nich słowa umierającego na rękach naszego bohatera prezydenta Narutowicza, że z wielką mocą wiąże się wielka odpowiedzialność.

Rotmistrz Polonia to komiks nietypowy. Łączy w sobie historie obrazkowe i opowiadania. Fabularnie jest bardzo krótki, ale treściwy. Idealnie wpisuje się w to co Wydawnictwo  23 sobą reprezentuje. Dziwactwo jest tu najważniejsze, a w tym komiksie jest tu tego mnóstwo.

Rotmistrz Polonia
Twórcy: Łukasz Kowalczuk, Łukasz Godlewski
Wydawnictwo: Wydawnictwo 23
Gatunek: komiks, superbohaterowie
Data wydania: luty 2020

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu 23

 

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.