Dla DzieciKsiążkirecenzja książka

Halo! Historia komunikowania się – recenzja

Komunikacja to termin o bardzo szerokim znaczeniu. Istnieje wiele sposób komunikowania się, które w dzisiejszych czasach rozwinięte są na wszelkie możliwe sposoby. Możliwości, które mamy obecnie bardzo ułatwiają nam życie. Co jednak dzisiaj jest oczywiste, kilkadziesiąt, kilkaset lub kilka tysięcy lat temu było czymś bardzo skomplikowanym. Dzisiaj nawet się nad tym nie zastanawiamy, wbrew pozorom historia komunikacji międzyludzkiej jest naprawdę fascynująca.

Spokojnie na ten temat można napisać poważną publikację dla dorosłych. Przedstawienie jednak tego w formie książki dla dzieci już nie jest takim łatwym sposobem. Udało się to Lilianie Fabisińskiej, która wraz ilustratorką Anitą Graboś w przystępny sposób przedstawiła jak międzyludzka komunikacja rozwijała się na przestrzeni tysięcy lat.

Historia komunikowania rozpoczyna się, gdy jeszcze nie istniał język mówiony. Więc jak wtedy ludzie ustalali ważne rzeczy między sobą? Były rysunki, gesty. Wiele informacji trudno było jednak przekazać w ten sposób. Rozmowa bez słów jest raczej niemożliwa. Rozwijając się, pojawiają się pierwsze słowa. Jednak wraz z mową pojawiają się różne języki, które również utrudniają komunikację.
Kolejnym sposobem komunikacji jest pismo. Sumerowie, Egipcjanie, Grecy i wiele innych starożytnych cywilizacji tworzyli pierwsze pisma, głównie klinowe. Nawet człowiek pierwotny kreślił na ścianach jaskiń obrazy, które dla nas współczesnych są formą informacji o przeszłości.

Współczesna komunikacja to nie tylko mowa i pismo. Radio, telewizja, internet, portale społecznościowe, komunikatory – bez tego obecnie ciężko egzystować. Jednak jak opisuje autorka, komunikacja to dużo więcej. Wszystkie te formy bardzo przystępnie i dosyć szczegółowo opisuje, a każda informacja poparta jest ciekawą ilustracją, która idealnie komponuje się  tekstem.

Halo! Historia komunikowania się to ciekawa książka, w ładnym wydaniu, bogato ilustrowana, która pozwoli najmłodszym odkryć, jak na przestrzeni tysięcy lat ludzkość komunikowała się ze sobą. Autorka pisze w sposób przystępny i ciekawy dla młodego czytelnika, a wspaniałe ilustracje są dodatkowym atutem, który również przyciąga uwagę. Pozycja na chwile wspólnego czytania dla małych i dużych. Rozrywka i edukacja w jednym.

Halo! Historia komunikowania się
Autorka: Liliana Fabisińska
Ilustracje: Anita Graboś
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Gatunek: literatura dziecięca
Data wydania: 12 lutego 2020

 

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Nasza Księgarnia

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.