Książkirecenzja książka

Iwona Kienzler Kobiety wojowniczki – recenzja

Iwona Kienzler to pisarka, która od wielu lat udowadnia czytelnikom, jak ważną rolę odegrały kobiety w historii Polski i świata. Po publikacjach takich jak Polki władczynie Europy oraz Kochanki, księżne, królowe. Kobiety, które dały początek Polsce, tym razem nakładem wydawnictwa Bellona ukazało się opracowanie Kobiety wojowniczki.

W swojej najnowszej książce Iwona Kiezler omawia postaci dobrze znane oraz te, o których wielu czytelników przeczyta po raz pierwszy. Autorka opracowania przybliża biografie kobiet, które zapisały się na kartach historii dzięki swojej odwadze, waleczności lub bezwzględności. W książce znajdziemy dokładne opisy losów bohaterek, ciekawe szczegóły dotyczące ich życia, a także tło historyczne przedstawianych wydarzeń. Dzięki temu czytelnik niezaznajomiony z historią danej epoki w pełni może zrozumieć rolę, jaką odegrała w niej przedstawiana kobieta.

Już od pierwszych stron swojej książki Iwona Kienzler udowadnia, że niewiasty od wieków wchodziły nie tylko w rolę matek i wiernych partnerek. Wiele z nich nie ustępowało walecznością mężczyznom. Z sukcesami towarzyszyły one, a czasem nawet przewodziły im na placu boju. W pierwszych rozdziałach książki pisarka przybliża czytelnikom szczegóły dotyczące antycznych bohaterek, takich jak Amazonki oraz nieustraszona Artemizja. Autorka zauważa, że mityczne wojowniczki to nie jedyne nieustraszone grupy kobiet, które istniały na przestrzeni wieków. Należą do nich też „Amazonki znad Wisły” oraz dahomejskie „mino”, które w szczytowym momencie stanowiły aż jedną trzecią armii nieistniejącego już dziś kraju.
W książce znajdziemy też opisy niepokornych, nietuzinkowych postaci. Należą do nich Agryppina Starsza oraz Katarzyna Sforza. Choć obie panie żyły w innych czasach, łączyła je ta sama, niezwykła brawura w dążeniu do założonych celów. Ich ambicja, a czasem wręcz zuchwałość sprawiły, że ich nazwiska do dziś kojarzą się z odwagą, ale też intrygami i skandalami.

Nie mogło w opracowaniu na temat dzielnych kobiet zabraknąć Dziewicy Orleańskiej. Historia Joanny d’Arc fascynuje od wieków, zarówno zwykłych ludzi, jak i twórców kultury. Legenda kobiety, która poprowadziła do walki Francuzów, pełna jest niejasności oraz ubarwień. Z przekłamaniami mierzy się autorka książki także w przypadku bohaterki postania listopadowego, Emilii Plater. Iwona Kienzler odpowiada na pytanie, skąd się one wzięły i stara się ukazać rzeczywiste koleje losów opisywanych postaci.

Kobiety wojowniczki to ciekawa, wciągająca lektura. Dzięki niej czytelnicy mogą poznać niezwykłe niewiasty, które zapisały się w historii świata, w zupełnie inny sposób, niż był im przeznaczony. Opisy kresowych wilczyc, legionistek Piłsudskiego oraz innych bohaterek opracowania Iwony Kienzler, ukazują odmienny obraz kobiet, od tego, który często gości w świadomości społecznej.

Kobiety wojowniczki
Autor: Iwona Kienzler
Gatunek: literatura faktu, biografie, opracowanie
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 15 stycznia 2020

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Bellona

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya. 

Agnieszka Satława

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.