hotKryminalna Kulturacjarecenzja serialserial

Nieznajoma – recenzja nowego serialu Netflixa

Nieznajoma to najnowsza produkcja Netflixa, która jest zarazem adaptacją thrillera Harlana Cobena Nieznajomy (The Stranger). Twórcy przenoszą jednak akcję z New Jersey do Manchesteru i zmieniają tytułowego nieznajomego na nieznajomą. Dodają kilka wątków, kilka zmieniają i serwują nam intrygującą produkcją, która potrafi wciągnąć bez reszty.

Bohaterem jest prawnik Adam Price, w którego na pozór poukładane życie, wchodzi z butami pewna nieznajoma kobieta. Twierdzi, że jego żona udawała ciąże i poronienie, a jego synowie tak naprawdę nie są jego. Początkowo nie dowierza tym rewelacjom, z czasem jednak dowody przekonują go do tego stanu rzeczy. Po konfrontacji  z żoną, potwierdza się sprawa ciąży. Reszta jednak nie zostaje wyjaśniona, ponieważ kobieta znika, zostawiając Adamowi tylko lakoniczną wiadomość.

Tak zaczyna się historia poszukiwania przez Adama żony i tajemniczej nieznajomej, której motywacje przez większość serialu nie są znane. Pojawia się ona w wydawać by się mogło przypadkowych miejscach i u przypadkowych ludzi informując ich o kłamstwach i tajemnicach ich najbliższych. Adam podążając jej śladem trafia do innych szantażowanych przez nią ludzi.

W między czasie rozgrywa się inna historia, w którą zamieszany jest syn Adama i jego koledzy. Jeden z nich po nocnej imprezie zostaje znaleziony w stanie krytycznym. Prowadzone śledztwo szybko zaczyna się łączyć ze sprawą zaginionej żony.

Zaginiona mimo kilku zmian w stosunku do oryginału pozwala poczuć klimat twórczości Cobena. Mnóstwo tajemnic, kłamstw i niedopowiedzeń pozwala nakręcić ośmiogodzinną fabułę, która trzyma w napięciu do samego końca. Wcielający się w główną rolę Richard Armitage daje radę, choć nie wznosi się ponad wyżyny aktorstwa. Przyzwoita rola i przyzwoity serial. Ogląda się go z przyjemnością, czekając na rozwiązanie wszystkich wątków, które ostatecznie zdążają do wspólnego zaskakującego finału.

Nieznajoma; Reżyseria: Daniel O’Hara, Hannah Quinn; Scenariusz: Daniel Brocklehurst, Mick Ford, Charlotte Coben, Karla Crome, Harlan Coben; Obsada: Richard Armitage, Shaun Dooley, Siobhan Finneran, Jacob Dudman, Hannah John-Kamen, Stephen Rea i inni; Muzyka; David Buckley, Tim Lauer; Zdjęcia: Peter Robertson, Tim Fleming; Gatunek: kryminał, thriller; Rok produkcji: 2020; Data premiery: 30 stycznia 2020

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH SERIALI? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.