Marek Krajewski – Śmierć w Breslau

Marek Krajewski to jeden z najważniejszych polskich autorów kryminałów. W 1999 roku na kartach powieści Śmierć w Breslau powołał do życia Eberharda Mocka, przedwojennego, wrocławskiego funkcjonariusza Kripo. Warto wrócić do tej pozycji, dziś bowiem Mock jest już ikoną polskiej książki detektywistycznej, a wkrótce pojawi się także w serialu Netflixa.

Mock to funkcjonariusz kontrowersyjny, brutalny, ale i skuteczny. Nie stroni od alkoholu i pięknych kobiet. W debiutanckiej powieści Krajewskiego dostaje do rozwiązania zagadkę śmierci córki barona von der Maltena. Wstrząsająca zbrodnia ze skorpionami w tle okazuje się mieć swoje korzenie kilkaset lat wcześniej. Autor zachwyca umiejętnością łączenia różnych wątków i linii czasowych.

Poza niesamowitą i skomplikowaną fabułą Krajewskiemu udało się rewelacyjnie oddać klimat przedwojennego Wrocławia, w którym rodzi się faszyzm, a w mrocznych zaułkach miasta pierwsze skrzypce grają złodzieje i mordercy. Wysoko postawieni mieszkańcy oddają się zaś rozpuście i hazardowi. Nakreślona mapa zła mocno potrafi wyryć się w wyobraźni czytelnika, a wędrując razem z Mockiem finalnie można dostąpić oczyszczenia.

Śmierć w Breslau
Cykl: Eberhard Mock
Autor: Marek Krajewski
Wydawnictwo: Znak
Gatunek: retrokryminał, thriller
Data wydania: 2010

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KRYMINAŁÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.