hotKsiążkirecenzja książka

W Domu Harlana Cobena, czyli udany powrót Myrona Bolitara

Myron Bolitar to bohater cyklu powieści autorstwa Harlana Cobena, uważanego za jednego z lepszych współczesnych pisarzy kryminalnych. Bohater ten pierwszy raz pojawiła się w 1995 roku, na kartach debiutanckiej powieści CobenaBez Skrupułów. W Domu to jedenasta odsłona cyklu i trzeba przyznać szczerze, że przygody Myrona i Wina nadal trzymają w napięciu od początku do końca. Tradycyjnie na polskim rynku książka ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros.

Akcja powieści zaczyna się od mocnego uderzenia. Win, najlepszy przyjaciel Myrona, po kilku latach poszukiwań trafia wreszcie na ślad zaginionego bratanka i jego kolegi. Po informacji od nieznanej osoby jedzie do Londynu, gdzie w miejscu i o określonym czasie faktycznie spotyka chłopaka podobnego do kolegi jego bratanka. Niestety zanim zdąży w jakikolwiek sposób zareagować, napada go trzech zbirów, których z lekkością zabija. Przestraszony chłopak w tym czasie jednak ucieka. Win przekonany, że faktycznie wpadł na jakiś konkretny trop, prosi Myrona o pomoc. Ten, dwa razy się nie zastanawiając, na drugi dzień jest już w Anglii, nieświadomy, że wydarzenia w których będzie brał udział mogą przyprawić go o śmierć.
W domu to z jednej strony kryminał jakich wiele. Nie wyróżnia się tak naprawdę niczym szczególnym, oceniając oczywiście przez pryzmat całej twórczości Harlana Cobena. Poza samą historią tak naprawdę dokładnie wiemy, czego się spodziewać. Nie jest to oczywiście niczym złym, bo z drugiej strony dobrze wiemy, że historia ta pochłonie czytelnika bez reszty. Coben bowiem ma to do siebie, że czasami wpada w pułapkę własnych historii. Niekiedy, można nawet zaryzykować stwierdzenie, sam siebie kopiuje. Mimo to jego styl pisania sprawia, że każda jego książka jest czystą i niezobowiązującą rozrywką, przy której czytelnik faktycznie się relaksuje.

Efektem tego jest popularność autora oraz liczne nagrody na jego koncie. Popularności Cobenowi przysparzają również bohaterowie. W przypadku powieści W Domu mowa oczywiście o Myronie i Winie. Duet ten jest najmocniejszą stroną całego cyklu. Jakichkolwiek historii, tajemnic i zakończeń nie wymyślałby Coben, to i tak wielu fanów czeka tylko na ich kolejne utarczki słowne i przygody pełne niebezpieczeństw oraz pojedynków. Win i jego brzytwa są niezawodni.

W domu to kolejny przyzwoity kryminał w dorobku Harlana Cobena, operujący co prawda charakterystycznymi dla autora schematami fabularnymi, ale niewątpliwie angażujący. To czysta i niezobowiązująca rozrywka, którą praktycznie chłonie się w jeden wieczór. Jeżeli ktoś liczy na ambitną literaturę, która mimo gatunku, zmusza do pewnych przemyśleń, to w tym wypadku może być rozczarowany. Wierni fani Cobena i ci, którzy oczekują trzymającej w napięciu rozrywki, na pewno się jednak nie zawiodą.

W Domu
Autor: Harlan Coben
Tłumaczenie: Jan Kraśko
Wydawnictwo: Albatros
Cykla: Myron Bolitar
Gatunek: Kryminał, thriller
Data wydania: 17 stycznia 2018

Za materiał do recenzji dziękujemy wydawnictwu:
 
http://www.wydawnictwoalbatros.com/
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.