komiksrecenzja komiks

X-O Manowar. Żołnierz – recenzja

X-O Manowar to zbroja o niezmierzonej mocy. Połączona z człowiekiem, Arickiem z Dacji, tworzą niepowstrzymaną maszynę wojenną. Aric urodził się w czasach Imperium Rzymskiego. Porwany przez kosmitów, został niewolnikiem. Przetrwał jednak najgorsze i przeżył tam gdzie inni umierali. Złączył się ze zbroją X-O Manowar i uciekł spod jarzma swoich ciemiężycieli. Wrócił na Ziemię.

Matt Kindt znany z wielu rewelacyjnych komiksów, jak choćby trylogii Grass King, zabiera się za kontynuacje przygód Arica. Pisze dalsze losy potężnego wojownika, a zarazem tworzy swojego rodzaju restart serii. Wysyła on bowiem protagonistę na obcą planetę, gdzie dostaje on swój upragniony spokój. Niestety, szczęśćie u boku ukochanej kobiety zostaje brutalnie przerwane przez zbliżającą się wojnę. Siłą wciągnięty do rebelianckiej armii, Aric rzucony zostaje w sam środek dzikiego i krwawego konfliktu.
Pół-realistyczny styl artystyczny z ładną, lekko stonowaną paletą kolorów, to cechy charakterystyczne ilustracji. Kolorystyka wygląda jak połączenie techniki pastelowej i akwareli, innymi słowy, naprawdę ładna. Fabuła jest bardzo dobrze poprowadzona, ale nie ma tu nic, czego fan komiksów nie przeczytał już wcześniej. Podobać się może styl historii Kadmu na początku zeszytu trzeciego, co nadaje również głębi nowym rasom. Mocną stroną jest takie pokierowanie fabułą, że nieznajomość historii Arica nie jest dużym problemem, a czytelnik może mieć przyjemność ze śledzenia jego dalszych losów, napędzanych misternie utkaną fabułą i pędzącą niczym nocny express akcją, z mnóstwem zaskakujących jej zwrotów.

Ważną stroną tej historii jest stopniowe wprowadzanie czytelnika do ukazania potęgi zbroi X-O Manowar. Czytelnik wie, że Aric jest jej właścicielem i że z jakiegoś powodu nie chce jej zakładać. Według niego niesie ona za sobą tylko śmierć. Nawet zmuszony do walki nie bierze jej ze sobą, a jedynie swój oręż. Prawdopodobnie w kolejnych tomach nastąpi zmiana i Aric będzie zmuszony jej użyć. Być może dowiemy się również coś więcej na temat jego przeszłości. Tom 1 pokazuje nam jedynie wnętrze tego człowieka, którego całe życie hartowała wojna, a który w bitwie czuje się jak w swoim żywiole. Nawet bez broni jest skuteczną maszyną do zabijania. Chciał tylko odpocząć, a oni zmusili go do walki. Więc pokaże im czym jest wojna.

X-O Manowar. Żołnierz to nowa historia jednej z kultowych postaci uniwersum Valiant. Z jednej strony szkoda, że całe uniwersum, jak i poszczególne postacie, dopiero niedawno pojawiły się na naszym rynku wydawniczym, bo są rewelacyjną odskocznią od Marvela i DC. Z drugiej strony lepiej późno niż wcale. Możemy mieć tylko nadzieję, że wydawnictwo Kboom w najbliższym casie wyda jak najwięcej historii ze świata Walecznych, sprawiając przy tym nie lada frajdę wszystkim fanom superbohaterskich historii.

X-O Manowar. Żołnierz
Twórcy: Matt Kindt, Tomás Giorello
Cykl: X-O Manowar
Uniwersum: Valiant
Wydawnictwo: Kboom
Gatunek: komiks, akcja, superbohaterowie
Data wydania: 6 grudnia 2018

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.