HistoriaKsiążkirecenzja książka

1941. Rok, w którym Niemcy przegrały wojnę – recenzja

Andrew Nagorski to uznany historyk i dziennikarz. Autor wielu wyśmienitych i trafnie opisanych publikacji. Najpopularniejsze to Hitlerland, Łowcy Nazistów i Największa bitwa. Jego najnowsza książka – 1941, rok w którym Niemcy przegrały wojnę, opowiada o czasie przełomu. Choć wojna trwała jeszcze cztery lata, według autora, Niemcy już wtedy skazani byli na porażkę.

Na początku 1941 roku Niemcy okupowały już niemal całą Europę. Wojna przebiegała pod dyktando Hitlera, szczególnie, że Roosevelt nie angażował się w konflikt, a Stalin dotrzymywał warunków paktu Ribbentrop-Mołotow. Wtedy Hitler podjął zaskakującą i ryzykowną decyzję. Zaatakował ZSRS i otworzył front wschodni. W tym samym momencie wypowiedział wojnę Stanom Zjednoczonym. Wtedy jeszcze nie zdawał sobie sprawy, że był to przysłowiowy gwóźdź do trumny Niemiec.

Autor zwraca uwagę, że właśnie ten okres i między innymi te decyzje miały największe znaczenie jeżeli chodzi o przyszłość wojny. Decydujący jednak wpływ i widoczne zmiany nastąpiły dopiero w bitwie na przedpolach Moskwy. Wtedy sukcesy Wehrmachtu przerodziły się w kolejne porażki, a podbudowany Stalin z pomocą mrozu i błota, rozpoczął  swój marsz na zachód, kończąc go w Berlinie.

1941, rok w którym Niemcy przegrały wojnę to propozycja dla miłośników historii i tematów związanych z II wojną światową. Książka, którą czyta się jak niezwykłą powieść historyczną. Trzyma w napięciu i – jeśli nie znacie dokłądnie szczegółów dotyczących omawianego okresu – zaskoczy także zwrotami akcji. Czytelnik staje się niejako uczestnikiem tych dramatycznych wydarzeń i jest świadkiem trudnych decyzji, które miały wpływ na losy wojny, ale i przyszłość całej Europy.

1941, rok w którym Niemcy przegrały wojnę
Autor: Andrew Nagorski
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: literatura faktu, historia
Data wydania: 26 listopada 2019

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

http://www.rebis.com.pl/
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.