Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Tomasz Duszyński. Toksyczni – recenzja

Tomasz Duszyński powraca z kolejną mocną historią, tym razem bardzo współczesną i poruszającą wiele obecnych problemów. Już sam wymowny tytuł, Toksyczni, wskazuje że będziemy mieli do czynienia z wieloma destruktywnymi i patologicznymi zachowaniami, które to autor wplata w swoją historię. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa SQN.

Bohaterem Toksycznych jest Seba. Mało znaczący gangster z wrocławskiego półświatka. Zajmuje się ściąganiem haraczy i handlem prochami. Jego drogi przecinają się z pewnym emerytowanym policjantem. Nowicki na prośbę swojego przyjaciela prokuratora ma zniszczyć dokumenty z pewnego sejfu. Niestety skrytka okazuje się być pusta, a prokurator traci życie. Z pobliskiego zalewu wyłowiony zostaje samochód ze zwłokami w bagażniku. Seba natomiast otrzymuje zlecenie obstawy pewnej transakcji. Wydarzenia te sprawiają, że wszystko się komplikuje, a na światło dzienne wychodzą pewne sprawy, które dla dobra wielu znaczących osób powinny pozostać w tajemnicy.

Książka Tomasza Duszyńskiego to intrygujący i trzymający w napięciu kryminał. Autor kreśli bardzo szczegółową fabułę, stawiając na wiele drobnych smaczków, które nadają dodatkowej pikanterii obrazowi wrocławskiego półświatka. Do tego wszystkiego klimat blokowisk i pseudokibicowskich ustawek. Bohaterowie ciekawie wykreowani i na pewno z góry nieokreśleni swoją rolą. Realizm jest wyczuwalny i pozwala czytelnikowi łatwo odnaleźć się w tej historii.

Toksyczni to ciekawy powiew świeżości na polskim rynku wydawniczym. Kryminał z wyrazistą atmosferą i współczesnymi realiami, pomysłowa intryga i barwni bohaterowie. Autor nieźle się w tym wszystko odnajduje, sam siebie nie szufladkuje i udowadnia, że nie jest autorem jednej powieści. Historia trzyma w napięciu do samego końca, a konwencja kryminału nie zamyka fabuły – Duszyński bawi się tłem obyczajowymi i społecznym stawiając na wyrazisty thriller z polityką, gangsterką i wielkimi pieniędzmi w tle.

Toksyczni
Autor: Tomasz Duszyński
Wydawnictwo: SQN
Gatunek: kryminał, thriller
Data wydania: 9 października 2019

 

ZA MATERIAŁ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY WYDAWNICTWU SQN:
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.