Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Daniel Cole. Przynęta – recenzja

Daniel Cole zadebiutował na naszym rynku wydawniczym thrillerem kryminalnym Szmaciana Lalka (pierwotny tytuł Ragdoll), który był zarazem pierwszym tomem nowego mrocznego cyklu o przygodach policjanta Williama Fawkesa. Niedawno miejsce miała premiera drugiego tomu zatytułowanego Przynęta, który również ukazał się nakładem wydawnictwa Sonia Draga.

Poprzednia część kończy się ogromnym cliffhangerem, a wydarzenia rozpoczynające Przynętę powiązane są bezpośrednio z wydarzeniami z części pierwszej. Po zaginięciu Williama Fawkesa główne skrzypce zaczyna rozgrywać Emily Baxter, która po zakończeniu poprzedniego śledztwa została awansowana. Mimo to nie potrafi dojść do siebie, a demony z przeszłości cały czas dają jej o sobie znać. Blizny, które zadał morderca Ragdoll nadal pozostają otwarte. Żyć trzeba jednak dalej.
Wysłana zostaje do Nowego Jorku gdzie wraz z agentami z amerykańskich agencji ma omówić sprawę naśladowcy Ragdolla. Na moście brooklińskim znalezione zostaje bowiem wiszące ciało wygięte w nienaturalnej pozie z wyciętym na piersiach napisem PRZYNĘTA. Presja społeczna zaczyna się w związku z tym nasilać, Baxter więc dołącza do nowo utworzonego zespołu FBI i Scotland Yardu mająca/ego odnaleźć naśladowcę Ragdolla. W międzyczasie pojawia się kolejne ciało, tym razem wyryty ma napis MARIONETKA. Pojawiają się kolejne trupy, a policja nie ma żadnego punktu zaczepienia. Jak więc złapać nieuchwytnego mordercę?

W stosunku do pierwszej części mamy tu kilka zmian. Najbardziej znacząca to ta, że z duetu Baxter/Faweks pozostała tylko Baxter i wraz z kolejnym partnerem musi udźwignąć tę historię. Nowy duet wpasowuje się w mroczny klimat przesiąknięty czarnym humorem. Niestety Faweks był dużo lepszy i prawdę powiedziawszy brakuje go tu trochę. Poza tym nadal intryguje fabuła przeplatana szybką i zawrotną akcją. Jest brutalnie i krwawo, a wszystko to przedstawione jest w sposób bardzo obrazowy. To jest na pewno mocna strona tej opowieści.

Przynęta to kolejny trzymający w napięciu thriller Cole’a, ale w stosunku do pierwszej części wypada niestety słabiej. Oczywiście całość ma lepsze i gorsze momenty, ale brakuje tu pewnej iskry, która ciągnęła Szmacianą Lalkę do przodu. Niby jest mocna historia, makabryczne zbrodnie, odrobina czarnego humoru i trudne policyjne śledztwo, ale brakuje m.in. wyrazistego bohatera jakim by Faweks. Przynnęta nie niesie ze sobą już takich emocji, jakie wylewały się z pierwszej części.

Przynęta
Autor: Daniel Cole
Wydawnictwo: Sonia Draga
Gatunek: kryminał, thriller
Data wydania: 14 listopada 2018

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU SONIA DRAGA

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.