Robert Iger. Przejażdżka życia – recenzja

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Disney to marka, którą zna praktycznie każda osoba na całym świecie. Fenomen na skalę globalną. Disney na stałe zagościł w popkulturze, zbudował kilka najpotężniejszych na świecie parków rozrywki, zatrudnia setki tysięcy osób, wciągnął w swoje szeregi wiele znaczących wytwórni takich jak Pixar czy Marvel. Nie należy dyskutować z potęgą Disneya, bo nikt nie ma ku temu argumentów.

Rzeczywistość nie klarowała się jednak zawsze tak pięknie, bowiem korporacja ta miała pewne momenty zawahania czy nawet załamania. W jednym z nich na stanowisku dyrektora generalnego pojawił się niejaki Robert Iger, autor książki Przejażdżka życia. Czego nauczyłem się jako CEO The Walt Disney Company i przeprowadził niejako rewolucję, wyprowadzając Disneya na prostą. Książka opowiada nam o zawiłych początkach kariery Igera, ale przede wszystkim także o tym, jak udało mu się uczynić z Disneya niezaprzeczalną potęgę; kolosa, któremu obecnie nikt nie jest w stanie zagrozić. Jest to historia pełna upadków i załamań oraz pokonywania znacznych trudności, ale która ostatecznie, jak wiemy, prowadzi do – można śmiało powiedzieć – jednego z najbardziej spektakularnych sukcesów, jakie osiągnął ktokolwiek kiedykolwiek.
Iger pisze o tym wszystkim w niewymuszony sposób, zupełnie jakby czytelnik był kumplem, któremu opowiada przy drinku historię swojego życia. Mimo swojego niewątpliwie wysokiego statusu społecznego i osiągnięć, Iger nie zachowuje się wyniośle – wręcz przeciwnie, okrasza swoją opowieść mnóstwem anegdot i zabawnych przytyków w swoją stronę. Wielokrotnie daje także czytelnikowi do zrozumienia, że jest empatycznym i dobrym człowiekiem, który pomimo stanowczego zarządzania niebagatelnie ogromną korporacją regularnie zdobywa się na piękne, ludzkie odruchy.

Polecam książkę wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się nieco o tym, jak Disney wygląda od środka, z perspektywy osoby zajmującej ważne stanowisko. Lektura jest też znakomitą okazją, by zapoznać się z metodami zarządzania ludźmi, z drogami, w jakie można wypracowywać kompromisy i wieloma innymi rzeczami, które są interesujące w przywództwie.

Tytuł: Przejażdżka życia. Czego nauczyłem się jako SEO The Walt Disney Company
Autor: Robert Iger
Wydawnictwo: SQN
Gatunek: literatura faktu

 

 

ZA MATERIAŁ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY WYDAWNICTWU SQN:
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ: