komiksrecenzja komiks

„Mity Cthulhu” – recenzja wyjątkowego komiksu

Jakiś czas temu nakładem Non Stop Comics na polskim rynku pojawiłą się wyjątkowa propozycja dla wszystkich wielbicieli H.P. LovecraftaMity Cthulhu to zbiór dziewięciu komiksowych adaptacji prozy Samotnika z Providence w wykonaniu Norberto Buscaglii z ilustracjami Alberto Brecci. Ten drugi, którego rysunki mogliśmy podziwiać m.in. w Morcie Cinderze, stworzył tu absolutnie przerażająca i zapierające dech w piersiach ilustracje, odkrywając przed czytelnikami obrazy z najstraszliwszych koszmarów Lovecrafta

Te czarno-białe kadry są rzecz jasna największą zaletą ale i w ogóle istotą tego komisku. Nie ma bowiem miłośnika Lovecrafta, który nie znał by już na pamięć takich opowiadań, jak Zew CthulhuSzepczący w ciemności czy  Kolor z innego wszechświata. Pod względem treści przedstawione tu historie stanowią właściwie jedynie skrócone wersje pierwowzorów, partie tekstu w poszczególnych kadrach są niekiedy bardzo duże, dlatego charakterystyczne wypowiedzi narratorów i dialogi są tu niemal żywcem przeniesione z Lovecrafta. Niemal, bo jak pisze w przedmowie tłumaczka Iwona Michałowska-Gabrych, treść jest bardziej zwięzła, a autorzy nie ustrzegli się nawet błędów.

Znamy więc te opowieści. Teraz możemy je obejrzeć, przefiltrowane przez mroczną wrażliwość i wyobraźnię Brecci, który zabiera nas w tę przerażającą podróż w otchłań szaleństwa. Twórca śmiało eksperymentuje zmieniając formę nie tylko w poszczególnych opowiadaniach, ale często nawet w obrębie jednej historii. Realistyczne rysunki, akwarelowe pejzaże, niepokojące kolaże, grafiki, kanciaste formy rodem z niemieckiego ekspresjonizmu i dynamiczne, nerwowe pociągnięcia pędzlem, z których wyłaniają się demoniczne kształty. Szczególne wrażenie robią upiorne bestie – Wielcy Przedwieczni w nieoczywistych, pełnych grozy kształtach.

Słowa uznania należą się Wydawnictwu Non Stop Comics za przypominanie takich pozycji, za przedstawienie polskiemu odbiorcy twórczości genialnego, a przecież niestety zapomnianego Alberto Brecci. Opowiadania Lovecrafta w jego wyobrażeniu przybierają najdziwniejsze formy, szczególnie niepokojące kształty, a przy tym jego ilustracje zachwycają też niezwykłą odwagą w korzystaniu z różnorodnych technik. To przerażające kadry, które na długo pozostają w pamięci. 

Mity Cthulhu
Autor: H.P. Lovecraft, Norberto Buscaglia
Ilustracje: Alberto Breccia
Gatunek: komiks, horror
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Data premiery: 25 września 2019

 

 

Komiks można zakupić na stronie Non Stop Comics
https://nonstopcomics.com
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Damian Drabik Administrator

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.

Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.