Książkirecenzja książka

Nic Osobistego. Sprawa Janusza Walusia – recenzja

Janusz Waluś to postać bardzo kontrowersyjna i skomplikowana. Dla jednych morderca, dla innych bohater. Na pewno nie jest to człowiek, którego można w jednoznaczny sposób zaszufladkować. Jednak obecnie pozostaje raczej nieznany szerszemu grona społeczeństwa. Mnóstwo emocji wzbudza jednak w samym RPA, a także wśród Polaków o bardziej radykalnych poglądach.

Janusz Waluś przeszedł do historii jako zabójca południowoafrykańskiego polityka, komunisty i terrorysty szkolonego w ówczesnym ZSRS – Chrisa Haniego. Wydarzenie to miało miejsce 10 kwietnia 1993 roku. Od tamtego czasu przebywa on w więzieniu w Pretorii.

Na temat Janusza Walusia powstało wiele artykułów i książek. Szybko jednak o nim zapomniano. Sytuacja się jednak zmieniła, gdy stał się on swojego rodzaju bohaterem dla środowisk narodowych i kibicowskich. Przykuło to uwagę reportera Cezarego Łazarewicza, który zaczął się zastanawiać kim tak naprawdę jest człowiek, który często pojawia się na transparentach tych środowisk.

Wyjechał więc do Republiki Południowej Afryki, gdzie przeprowadził serię rozmów z Walusiem, na podstawie których napisał reportaż o człowieku, którego życie jest wykładnią dramatycznych wyborów i czasów, w których przyszło mu żyć. Autor dochodzi do wstrząsających wniosków, charakteryzując emigranta z Polski jako inteligentnego, sympatycznego, ujmującego i dowcipnego, co w jego mniemaniu jest jeszcze bardziej przerażające. Autor idzie dalej, opisując ówczesne wydarzenia w kontekście polityczno-historycznym, a nawet porównując je do obecnych polsko-polskich sporów.

Czytając biografię Janusza Walusia możemy przede wszystkim zwrócić uwagę, jaki jest stosunek po latach samego zabójcy do ofiary i tamtego wydarzenia. Pozostałe aspekty ukazane w książce są niejako interpretacją. Niestety mało kiedy coś jest albo białe, albo czarne. Tamte czasy i to wydarzenie z pewnością takie nie były. Należy je oceniać przez pryzmat czasów i ówczesnej politycznej sytuacji. A wtedy pojawią się głosy, że dzięki temu RPA nie stała się drugą Angolą.

Nic Osobistego. Sprawa Janusza Walusia
Autor: Cezary Łazarewicz
Wydawnictwo: Sonia Draga Post Factum
Gatunek: literatura faktu
Data wydania: 30 października 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU SONIA DRAGA

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.