Historiakomiksrecenzja komiks

My już szczęśliwi, bo my już wolni – recenzja

Komiks My już szczęśliwi, bo my już wolni jest publikacją Muzeum Historycznego w Przasnyszu. Opowiada o prawdziwych wydarzeniach z czasów drugiej wojny światowej, wpisując się tym z nurt komiksów historycznych tworzonych przez różne instytucje samorządowe.

Najnowszy album Macieja Jasińskiego i Jacka Michalskiego skupia się wokół tragicznych wydarzeń z 17 grudnia 1942 roku. W tym dniu niemieccy okupanci dokonali w Pszasnyszu i innych miejscowościach egzekucji członków Armii Krajowej. W tym roku mija 80 rocznica tamtych tragicznych wydarzeń. Twórcy zaś nawiązując do nich ukazują ostatnie dni życia skazanych.

Sam komiks to zaledwie kilkanaście stron. Są to jednak bardzo wartościowe strony, choć po lekturze pozostaje pewien niedosyt. Twórcy skupili się na przebywaniu bohaterów w areszcie i na brutalnym przesłuchaniu, sądzie i samej egzekucji. Z drugiej strony twórcy potrafili uchwycić patriotyczne nastawienie bohaterów i bezkompromisową walkę o wolność. Bez kompromisu aż do samej śmierci, co paradoksalnie czyni ich wolnymi. Swoją walkę przeszli i wygrali, dając przykład następnym.

Nie pozwólmy więc, aby pamięć o nich i im podobnym została zatracona. A takich miejsc straceń było mnóstwo. Oprócz Przasnysza egzekucje miały miejsce w Ciechanowie, Mławie i Pułtusku. Druga połowa albumu skupia się właśnie ukazaniu miejsc pamięci jak i przedstawieniu krótkich notatek biograficznych dziewięciorga zamordowanych członków ZWZ-AK.

My już szczęśliwi, bo my już wolni to intrygująca publikacja utrzymana w ciekawym, minimalistycznym wydaniu, która oprócz historii narysowanej prostą, klasyczną kreską, zawiera również mnóstwo interesujących dodatków. Nie jest to na pewno pozycja rozrywkowa. Jej zadaniem jest kultywowanie pamięci o polskich bohaterach narodowych i ich poświęceniu oraz oddaniu ojczyźnie za cenę śmierci. Oni oddali za niepodległość wszystko, w zamian są już wolni i szczęśliwi.

My już szczęśliwi, bo my już wolni
Twórcy: Maciej Jasiński, Jacek Michalski
Muzeum Historyczne w Przasnyszu
Gatunek: historia, komiks
Data wydania: 2022

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY MUZEUM HISTORYCZNEMU W PRZASNYSZU 

 


 

 
 
CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 

 

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.