komiksrecenzja komiks

Deadly Class. Czułe Pożegnanie. Część 1 – recenzja komiksu

Deadly Class to historia wymyślona przez Ricka Remendera i Wesa Craiga. Wykreowali oni opowieść o nastolatkach, którzy wchodzą w dorosłe życie ucząc się w elitarnej szkole dla zabójców. Jednak to co było historią nastolatków, osadzoną w brutalnym świecie dla dorosłych, teraz przeobraziło się w historię dorosłych, którzy jednak nigdy nie dorośli.

Akcja 11 tomu rozpoczyna się w kolejnym milenium. Drogi większości bohaterów już dawno się rozeszły. Jednym z niewielu, którzy przeżyli jest Marcus. To od niego ta historia się zaczęła i na nim prawdopodobnie się zakończy. Teraz dostajemy pierwszą z dwóch części finału. I trzeba wyraźnie zaznaczyć, że będzie to mocny, wyrazisty i brutalny finał.

Marcus jako dorosły zrealizował to do czego został wyszkolony w King’s Dominion. Został zabójcą do wynajęcia. Jednym z jego zleceń jest odnalezienie jednej z jego byłych miłości. Saya nadal ścigana przez swojego brata, stacza się na samo dno, egzystując codziennie w narkotycznym transie. Jednak Marcus postanawia pomóc dziewczynie, w której wnętrzu nadal tli się chęć zemsty na rodzinie.

Co to by jednak była za historia, gdyby Marcus nie spotkał się po latach w Marią? Okoliczności w jakich dochodzi do ich spotkania nie są zaskakujące. Szczególnie dla nich samych. Krwawa jatka, którą urządzają, staje się zaczątkiem ich wspólnego dorosłego życia. Niestety normalne, spokojne życie jest o wiele trudniejsze niż ciągłe igranie ze śmiercią. Szybko się o tym przekonują, choć cień przeszłości cały czas za nimi podąża.

Historia nadal utrzymuje wysoki poziom. Zarówno fabularnie jak i wizualnie. Całość pozostaje wierna swojemu charakterystycznemu stylowi, choć fabuła przeskakuje z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku do początku lat dwutysięcznych. Craig nadal operuje swoją charakterystyczną dla tego projektu kreską, która idealnie wpisała się w hipisowski styl lat osiemdziesiątych. Dzięki temu nadal jest wyraziście, lekko, szalenie i brutalnie. Kwintesencja całej serii.

Deadly Class to od samego początku wciągająca opowieść, którą czyta się głównie obrazami. Zachwycające kadry potrafią wywoływać przeróżne emocje. Jest to typowa rozrywka dla dorosłych przez duże R. Twórcy nie mają żadnych skrupułów w przedstawianiu przemocy, wulgaryzmów i krwawych, czasami bezsensownyc,h morderstw. Balansują pomiędzy powagą, absurdem i humorem, ale starają się nadać swojej historii realizmu, przez co jeszcze mocniej zapada w pamięci. A im bliżej finału tym bardziej poważniej. Mam nadzieję, że finał spełni wszystkie oczekiwania.

Deadly Class. Czułe Pożegnanie. Część 1
Twórcy: Rick Remender, Wes Craig, Lee Loughridge
Tłumaczenie: Paweł Bulski
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Gatunek: komiks
Data wydania: 26 lipca 2023

Egzemplarz można nabyć na Non Stop Comics

https://nonstopcomics.com

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.