hot

SkierCon 2019: bilety, program, goście

Przez ostatnie lata był czas przywyknąć, że w drugiej połowie lipca czasoprzestrzeń się zakrzywia i nagle mamy SkierCon! Jest to czas oddawania się swoim pasjom, poznawania interesujących ludzi, świetnej zabawy i permanentnego niewyspania. To prawdziwe święto fantastyki i jej miłośników. Każdy pasjonat w stopniu ucznia, czeladnika, czy mistrza znajdzie tu coś dla siebie.

SkierCon to dynamicznie rozwijający się konwent fantastyczny, urzekający miłym fandomowemu sercu połączeniem małego, lokalnego wydarzenia, wakacyjnej fiesty oraz nowoczesności rozwiązań logistycznych i organizacyjnych.
– SkierCon organizujemy tak, abyśmy sami mogli dobrze się bawić, spotykać znakomitych gości, których książki sami lubimy czytać i organizujemy turnieje planszówkowe i komputowe w grach, które sami kochamy. Okazuje się jednak, że nasze wyobrażenie konwentu i nasze fantastyczne upodobania znajdują coraz liczniejszą rzeszę wielbicieli. Nikt, kto raz przyjechał na SkierCon, z własnej woli nie zrezygnuje z uczestnictwa w kolejnej edycji – twierdzą organizatorzy.

Czas i miejsce:

Klasycznie w ostatni lipcowy weekend, 26-28, konwent odbędzie się w Skierniewicach. Od godziny 16:00 w piątek do 18:00 w niedzielę czeka na Was tona fantastycznych atrakcji.

Konwent w tym roku zmienia swoją lokalizację. Wydarzenie odbędzie się na obrzeżach miasta, tuż pod granicą Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Organizatorzy zapraszają do Zespołu Szkół Nr 3 (tzw. Ekonomik) – ul. Działkowa 10. Do dyspozycj uczestnikówi będzie ogromny i świetnie wyposażony budynek szkolny – kilkanaście sal prelekcyjnych, games room, sleep-roomy, bufet, sale warsztatowe i oczywiście przepiękna przestrzeń na świeżym powietrzu, w tym boiska sportowe. Na terenie szkoły znajduje się dodatkowo duży parking.

Program:

Pełen program konwentu zostanie opublikowany na stronie skiercon.pl na ok. 2 tygodnie przed samą imprezą. Ale jest kilka szczegółów, które już dziś możemy zdradzić.

Seksmisja

W piątkowy wieczór (26/07), o 22:00, wspólnie z Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach oraz Dyskusyjnym Klubem Filmowym Eroica zostanie odpalony plenerowy ekran. Dowiemy się, jak to pewien samiec imieniem Kain wynalazł zbrodnię i wypróbował ją na swojej siostrze Abli. Trzymamy się kina polskiego i mamy nadzieję, że to narodziny nowej, świeckiej Tradycji. Kto wie, co nas czeka podczas tegorocznego seansu. Może jakiś bocian? Na pewno klasyka polskiego filmowego sci-fi, genialna satyra na ówczesną rzeczywistość, słowem – kultowa komedia Juliusza Machulskiego!

Archerytag

Na świeżym powietrzu będzie też okazja się porządnie wyszaleć. Archery Tag to bezpieczna Walka Łuczników, która jest połączeniem paintballa i łucznictwa tradycyjnego. Strzały z miękkim grotem nie pozostawiają śladu ani nie bolą. W przeciwieńs Uderzenie strzałą jest odczuwalne, ale bezpieczne i bezbolesne, nie brudzi, dzięki czemu na grę można przyjść w wygodnej, codziennej odzieży.

Quidditch

Warsztaty i turniej Quidditcha podczas SkierConu? Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak! Fanom serii o Harrym Potterze nie trzeba tłumaczyć czym „quidditch” jest. Na nasz niemagiczny grunt został przeniesiony 13 lat temu w USA. Na SkierConie będziecie mieli niepowtarzalną okazję spróbować swoich sił w tym niszowym sporcie!

Dębowa kuźnia

Zakład kowalski produkujący larpowe elementy opancerzenia, sprzęt obozowy, noże i narzędzia ciesielskie odwiedzi SkierCon! Promuje tradycyjne rzemiosło wśród fanów fantastyki pojawiając się na konwentach i imprezach LARP. Będzie szansa na własnej skórze przekonać się z czym się to kowalstwo w zasadzie je…

Garncarz z Bolimowa

Spotkanie z garncarzem to okazja, żeby poznać tajniki garncarstwa i zobaczyć na własne oczy jak z kawałka gliny powstaje np.: świecznik, czy gliniana pisanka. A już na pewno to niebywała okazja kupić specjalny, unikatowy, SkierConowy kubek!

Fantastykoznawstwo

To zupełnie nowy blok programowy, który zagości na SkierConie. Punkty programu, które się w jego ramach odbędą to idealna okazja do ‘ponerdzenia’ – blok będzie się skupiał na tych najbardziej szczegółowych elementach różnych uniwersów, traktował o nich w sposób dokładny, przekrojowy. Niczym naukowcy analizujący zjawiska rządzące naszym światem, przeanalizujemy te występujące w różnych uniwersach fantastycznych.

Dawne komputery i gry

Dzięki współpracy z Fundacją Dawne Komputery i Gry będziecie mogli ponownie wskoczyć w wehikuł czasu i przetestować jak wyglądał rynek gier ubiegłego stulecia.

Starsi przyjdą z sentymentu, młodsi z ciekawości. Będzie można zobaczyć na własne oczy klasyki takie jak Commodore, Amiga, czy Atari.

Fundacja jest organizacją, która od 2010 pomaga w uruchamianiu nostalgicznych wspomnień związanych z komputerami i grami sprzed kilkunastu-kilkudziesięciu lat. Od samego początku stara się możliwie wiernie odtworzyć klimat informatyki dawnych lat – nie lubiąc kompromisów nadal używają telewizorów CRT i grają na oryginalnym sprzęcie. Z ogromną przyjemnością pokazują swoje zbiory na targach, konferencjach i innych wydarzeniach.

W zbiorach posiadają dziesiątki komputerów i konsol, gier oraz setki czasopism. Posiadane maszyny datowane są na lata 70te, 80te i 90te ubiegłego wieku oraz początek obecnego – przekrojowo prezentują rozwój informatyki i domowej rozrywki ostatnich kilkudziesięciu lat.

VR

Interesujesz się wirtualną rzeczywistością? Chcesz zawalczyć jako muzyczny rycerz jedi, wojownik z uniwersum warhammera czy łucznik broniący wieży? VR jest dla Ciebie!

Z pomocą gogli HTC Vive przenieś się do niezwykłego świata wirtualnego, w którym wszystko jest możliwe. Ogromny wybór gier oraz aplikacji pozwoli Ci przenieść się nie tylko do znanych fantastycznych uniwersów, lecz również malować w przestrzeni i postrzelać na strzelnicy. Co najlepsze, nie będziesz jedynie siedział i ćwiczył palcy. VR wymaga podniesienia się z krzesła i poruszania! Ale spokojnie, to nie są ćwiczenia na w-fie. Podczas rozgrywki nie poczujesz się zmuszany do ruchu, wręcz przeciwnie! Światy i możliwości, jakie zobaczycie w goglach, skutecznie przekonają Was do dłuuugiej aktywności fizycznej. Zapewniamy, że sami będziecie chcieli grać jak najdłużej!

Jedną z najciekawszych gier jest Beat Saber. Gra polega na rytmicznym przecinaniu napierających na gracza sześcianów za pomocą dwóch mieczy świetlnych. W końcu jedi też zasłużyli na własną wersję Guitar Hero!

Artemis

Zawsze chciałeś rzucić znanym tekstem o pułapce? Gdy posyłasz gdzieś ludzi w czerwonych koszulach oni nigdy nie wracają? Za nic nie pozwolisz, by flotylla zdradzieckich tosterów zniszczyła ostatnią nadzieję ludzkości na przetrwanie? Już dziś zapisz się do załogi Artemisa, by na pokładzie statku kosmicznego przemierzać wszechświat. Nie mamy wiele czasu, bo galaktyka została opanowana przez złych kosmitów… Do zobaczenia w hangarze, kosmiczny kowboju!

Artemis to gra symulująca mostek gwiezdnego krążownika – w tej kooperacji każdy z graczy obejmuje jedno z oficerskich stanowisk. Możesz przejąć losy statku ujmując w dłonie stery, być panem życia i śmierci innych kontrolując systemy uzbrojenia, zagłębić się w cuchnące smarem i rozgrzanym metalem wnętrze maszynowni, stanąć przed mapą sektora i patrzeć z satysfakcją jak przeciwnicy zostają anihilowani we wnętrzu czarnej dziury, lub zasiąść przy pokładowych systemach komunikacji, by wysłuchiwać nagan od dowództwa i obelg od wrogich jednostek. Tylko skuteczna współpraca może zapewnić szansę w kosmosie pełnym niebezpieczeństw, współpraca pod wodzą kapitana – jedynego, który zdolny jest wszystkich zgromadzić i władać nimi, by doprowadzić do zwycięstwa…

Podczas SkierCon 2019 będziecie mogli wcielić się w role takiej właśnie załogi. Przez całe 3 dni konwentu czekać na Was będą ludzie z Łódzki Fanklub Star Wars z epicką, kosmiczną przygodą.

Mafia Konwentowa

Jeśli jesteś fanem logicznego myślenia i zagadek kryminalnych zapraszamy abyś spróbował swoich sił w grze Mafia. Nie ma znaczenia, czy walczymy z mafiozami, wilkołakami czy to potyczka kury kontra lisy. Gra charakteryzuje się ogromną elastycznością zasad, dzięki czemu można ją rozgrywać w niemal dowolnie licznej grupie (wspólnie, lub po podzieleniu się na niezależne zespoły). Gra urozmaicona jest przez wiele postaci, a świetni prowadzącymi i klimat nocy podkręcają emocje. Jeśli spodziewacie się bezsennych nocy na SkierConie, to jest to coś dla Was!

Konkurs Literacki „Jaskier”

Cech Fantastyki „SkierCon” z wielką przyjemnością ogłasza 3. edycję konkursu literackiego! Zadaniem uczestników będzie napisanie opowiadania fantasy lub SF, którego motywem przewodnim są WIEDŹMY. Jak co roku w opowiadaniu muszą się znaleźć nietypowe słowa klucze. W tym roku praca musi zawierać 6 z następujących słów: zamek, bąbelki, dzik, ziemniak, miotła, inkwizycja, kiełbasa, skobel, ancymon, bagaż, krasnolud, rozśmieszać. Na szczęście użycie ekstra słowa ‘brokat’ zastępuje dwa słowaklucze. W jury zasiądą: Witold Jabłoński, Grzegorz Gajek, Agnieszka Kutermankiewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skierniewicach, Anna Traut- Seliga – Prezes Cechu Fantastyki “SkierCon” oraz Iga Radomska – koordynatorka i inicjatorka konkursu. Pióra w dłoń i powodzenia!

Konkurs Cosplay „Oskier”

Od czasów przedszkola bale przebierańców trochę się zmieniły. Jakoś tak stroje stały się bardziej poważne, ich wykonanie zajmuje wieki i wymaga tony umiejętności i dwóch ton cierpliwości. I jak to jest, że nikt już nie chce zatańczyć ze zwykłą biedronką?! Uczestnicy konkursu na tegorocznym SkierConie zawalczą o statuetke Oskiera! Będzie można ją zdobyć w trzech kategoriach: Najlepszy Cosplay, Najlepszy Występ o raz Najlepiej Oddana Postać. Poza statuetką oraz wieczną sławą i chwałą na zwycięzców czekają wyjątkowe nagrody ufundowane przez sponsorów konkursu: Włókno-Land oraz Warsztat Artysty.

Wolontariat

Współtworzyć SkierCon można na wiele sposobów, m.in. zostając wolontariuszem. SZOPPem (Sekcja Zagospodarowania i Obsługi Powierzchni Płaskich) lub LISem (Legion Intensywnie Strzegący) można zostać wypełniając formularz zgłoszeniowy na stornie konwentu. W zamian za kilka godzin dyżuru można uzyskać zniżki na akredytację oraz wyjątkową SkierConową koszulkę.

Bilety

Akredytacja za pełne trzy dni konwentu: 20 zł
Akredytacja na samą niedzielę: 10 zł
Za każdą 1h punktu programu: 10 zł
Za każdą sesję RPG lub LARP: 20 zł
Za wolontariat: 10 zł za 4h i 20 zł za 6h
Za przyjęte zgłoszenie w konkursie cosplay „Oskier”: 20 zł
Dzieci do lat 10 wchodzą na konwent za darmo! Dzieci do 12 roku życia muszą przebywać na terenie konwentu pod opieką osoby dorosłej. Osoby w wieku 12-18 lat, pozostające bez opieki rodziców, mogą zakupić bilet po okazaniu pisemnej zgody na uczestnictwo, podpisanej przez opiekuna prawnego.

Goście

SkierCon odwiedzi w tym roku plejada gwiazd – pisarzy i pisarek, publicystów, naukowców, cosplayerów – specjalistów w swoich dziedzinach. Szczególnie gorąco polecamy punkty programu, które poprowadzą.

Krzysztof Biliński – założyciel i właściciel „Wydawnictwa IX” publikującego szeroko rozumianą literaturę fantastyki, grozy i nurtu dystopijnego oraz innych gatunków literackich.

Krystyna Chodorowska – w tym tygodniu programistka z działu sztucznej inteligencji, w weekendy przywódczyni barbarzyńskiego klanu. Publikowała opowiadania w Nowej Fantastyce, Esensji, Smokopolitanie i angologiach tematycznych.

Grzegorz Gajek – autor pięciu powieści i licznych opowiadań. Jego „Malowidło” było nominowane do tytułu książki roku 2016 w kategorii groza przez portal Lubimy Czytać.

Mirosław Gołuński – dr nauk humanistycznych, adiunkt na UKW w Bydgoszczy, współtwórca Centrum Kultury Fantastycznej w Bydgoszczy, recenzent.

Witold Jabłoński – pisarz, tłumacz, kusiciel, esteta, lekkostrawny cynik. Uprawia fantasy historyczną (cykl „Gwiazda Wenus, gwiazda Lucyfer”) i miejski horror („Miasto nawiedzonych”).

Dawid Kain – prozaik, scenarzysta, okazjonalnie tłumacz i redaktor. Autor niezliczonych opowiadań z pogranicza horroru i science-fiction. Autor powieści m.in. „Gęba w niebie”, „Fobia” oraz „Oczy pełne szumu”.

Katarzyna „Ophelia” Koćma – literaturoznawczyni, tłumaczka, redaktorka, zagorzała postmodernistka, conradystka i hippisolożka. Tropi fantastykę w dziełach Josepha Conrada.

Marta Kładź-Kocot – dr nauk humanistycznych, autorka dwutomowej powieści fantasy „Noc kota, dzień sowy” oraz książki „Dwa bieguny mitopoetyki. Archetypowe narracje w twórczości J.R.R. Tolkiena i Stanisława Lema.

Grzegorz Lindenberg – dr socjologi, redaktor i publicysta. Był dyrektorem generalnym „Agory” gdy powstawała Gazeta Wyborcza. Jest autorem książki „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”.

Artur „Dzikowy” Olchowy – dzoon fantomikon, dorywczo pisarz, hobbystycznie nekromanta próbujący wskrzesić mazurski folklor, współtwórca GOREktywu, autor postapokaliptycznej „Czarownicy znad Kałuży”.

Krzysztof Piersa – autor pierwszego w Polsce poradnika dotyczącego uzależnienia od gier komputerowych „Komputerowy ćpun”. Stały bywalec konwentów fantastyki. Uwielbia polską literaturę i japońskie komiksy. Youtuber.

Marcin Podlewski – pisarz, debiutował powieścią „Happy END”. Autor serii „Głębia o świecie”, jednej z największych niespodzianek w rodzimej fantastyce ostatnich lat.

Marcin Sergiusz Przybyłek – autor największej polskiej sagi science-fiction „Gamedec”, antyporadnika dla menadżerów „Sprzedaż albo śmierć?!”, powieści „Kalina i Kaj. Książka teoretycznie dla dzieci” oraz epickiej dylogii „Orzeł Biały”.

Jagna Rolska – pisarka próbująca swoich sił w literaturze fantastycznej i obyczajowej. Debiutowała powieścią „See|T”. Od lat związana z literackim „Fahrenheit” (Zastępca Redaktora Naczelnego).

Magdalena „Ithilnar” Stawniak – wielbicielka fantastyki, „Gwiezdnych Wojen” i Galaktycznego Imperium. Można ją spotkać (najczęściej w białej pelerynce) na konwentach, gdzie prowadzi prelekcje o Star Wars. Recenzentka.

Bartłomiej Sztobryn – fantasta, filozof, buntownik. Pomysłodawca oraz scenarzysta komiksu „Dzikuski”. Zadebiutował w antologii „Ostatni dzień pary II” opowiadaniem „Pamiętam, że się w tobie zakocham”.

Grzegorz Wielgus – miłośnik fantastyki, średniowiecza, gier fabularnych, autor powieści „Pęknięta korona”, „Czarcie słowa i „Krzyżowiec”.

dr Piotr Firek – nauczyciel i naukowiec. Pracownik Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Autor i współautor ponad 160 prezentacji na konferencjach, sympozjach i warsztatach, ponad 50 artykułów naukowych.

dr Marcin Nowicki – biochemik i biolog molekularny roślin, bioinformatyk. Po godzinach odkrywca światów, mściciel Imperium, oraz fan szeroko pojętej dobrej fantastyki.

Dominika „Nerd Kobieta” Tarczoń – współtwórczyni największego w Europie serwisu poświęconego postapokalipsie Post-APokalipsa Polska. Debiutowała w dwumiesięczniku „Fantom” opowiadaniem „Filtr”. W lutym ukazała się jej pierwsza powieść „Pieśń o Warszawie”.

dr Anna Traut-Seliga – szara obywatelka, która jest zielona. Żyje z nauczania o przyrodzie. W sumie to Ania na SkierConie jest mniej gościem, a znacznie bardziej Gospodarzem. Od stycznia br. pełni funkcję Prezes Zarządu cechu Fantastyki SkierCon a od lat funkcję Dobrej Wróżki SkierConu.

Dekalog Skierconauty

Czyli kilka dobrych zasad dla uczestników konwentu.

1. Miej widoczny identyfikator – jest dowodem, że masz prawo przebywać na terenie konwentu i ułatwia pracę obsłudze. Dodatkowo Tobie ułatwi komunikację z innymi uczestnikami konwentu dzięki wpisanemu na nim nickowi.
2. Bądź na „ty” – ta prosta zasada funkcjonuje w polskim fandomie od wielu lat. Niezależnie od wieku, czy roli na konwencie, wszyscy jesteśmy sobie równi. Nie obrażaj się więc, że ktoś się zwróci do Ciebie po imieniu/pseudonimie i nie bój się zwracać tak do innych konwentowiczów.
3. Szanuj innych – konwent jest dla wszystkich fanów fantastyki. Nasze hobby i pasje są różne, lecz na SkierConie staramy się, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Baw się więc dobrze i pamiętaj, że pozostali konwentowi cze mają prawo lubić coś innego.
4. Nie pij i nie pal – na SkierConie obowiązuje całkowity zakaz spożywania alkoholu oraz palenia tytoniu i e-papierosów (poza miejscami do tego wyznaczonymi). Uszanuj to. Uczestnicy w stanie upojenia alkoholowego zostaną wyproszeni z terenu konwentu.
5. Bądź eko – w akredytacji dostępne są drukowane programy i informatory konwentowe, ale te same informacje znajdziesz na naszej stronie i w aplikacji Konwencik. Jeśli nie musisz, nie bierz wersji papierowej. W bufecie można kupić kawę lub herbatę – przynieś ze sobą swój kubek i pij z niego, nie produkujmy zbędnych śmieci!
6. SZOPPy, LISy i Organizatorzy – w trakcie SkierConu spotkasz ludzi w kolorowych koszulkach.
– Ci w czerwonych koszulkach to Organizatorzy – oni wiedzą najwięcej i najprędzej odpowiedzą na Wszystkie Twoje pytania. Mogą brać udział w konkursach, ale nie mogą zdobywać w nich nagród.
– W szarych chodzą SZOPPy, którzy pomagają Organizatorom „ogarniać”. Nie zawsze wszystko wiedzą, ale na pewno skierują Cię do właściwych ludzi. Bez nich konwent by padł :).
– Ci w pomarańczowych koszulkach to LISy – Ci ludzie dbają o bezpieczeństwo na konwencie. Jeśli tylko coś się dzieje, to oni na pewno Ci pomogą.
7. Inkluzywność- bardzo nam zależy, żeby na SkierConie każdy mógł się czuć bezpiecznie i komfortowo, więc w regulaminie zawarliśmy, że jakiekolwiek formy psychicznego lub fizycznego nękania będą skutkować usunięciem z terenu konwentu. Jeśli spotkasz się z jakąkolwiek formą nękania, obrażania czy molestowania, reaguj! Poinformuj o tym organizatorów!
8. Pytaj – nie dotykaj, ani nie fotografuj cosplayerów (ani żadnych innych osób) bez ich zgody.
9. Sprzątaj po sobie – przestrzeń konwentu jest dla nas wszystkich. Zostawisz po sobie bałagan? Będzie go sprzątał inny uczestnik konwentu – organizator lub SZOPP. Zauważysz, że w toalecie kończy się papier, albo że przecieka kran? Daj znać.
10. Przede wszystkim, reaguj! – jeśli tylko zauważysz, że dzieje się coś zagrażającego bezpieczeństwu uczestników. Rozejrzyj się czy w okolicy nie ma kogoś z Organizatorów, SZOPPów lub LISów (rozpoznasz ich po koszulkach) lub zgłoś sprawę w akredytacji. W sytuacjach nagłych dzwoń pod numer alarmowy – znajdziesz go na korytarzach, w informatorze i w aplikacji Konwencik.
Konwencik

Wszystkie najbardziej aktualne informacje o konwencie, program, mapkę obiektu, powiadomienia o bieżących zmianach znajdą się w aplikacji . To też świetny feedback dla Organizatorów – po każdym punkcie programu można zostawić swoją ocenę, a nawet kilka zdań komentarza. To bardzo cenne!

Dodatkowe informacje znajdziecie w broszurce SkierConu (TUTAJ), na stronie internetowej (TUTAJ) oraz FB (TUTAJ).

mecha1 Administrator