Roger Zelazny. Aleja Potępienia – recenzja

Aleja Potępienia to kolejna odsłona nowego cyklu science-fiction, Wehikuł Czasu, wydawanego nakładem Domu Wydawniczego Rebis. Autorem jest Roger Zelazny, jedna z ikon literackiej fantastyki, w której kanonie zapisał się swoimi pięćdziesięcioma książkami i stu pięćdziesięcioma opowiadaniami. Twórczość jednego z najwybitniejszych przedstawicieli gatunku naznaczona jest wieloma nagrodami, a cechują ją częste odwołania do mitologii i psychologii.

Fabuła Alei Potępienia umiejscowiona jest w bliżej nieokreślonym czasie. Jedno jest pewne, są to tereny Ameryki Północnej po nuklearnej wojnie. Ci, co przeżyli łączą się w grupy tworzące małe społeczeństwa i starają się przetrwać każdy dzień w tych trudnych czasach.

Na pierwszy plan wysuwa się osoba Czorta Tannera, brutalnego członka gangu motocyklowego, którego trudno byłoby pomylić z bohaterem. Złodziej samochodów, przemytnik i zimnokrwisty zabójca, cechy które na dobre dyskwalifikują go ze społeczeństwa. Jednak w tym brutalnym świecie, jako jeden z niewielu nadaje się do wykonania zadania, które zostaje mu zlecone w zamian za pełne odkupienie win.

Nie bez wahania Tanner rusza w długą i niebezpieczną drogę, aby dostarczyć szczepionkę z Los Angeles do Bostonu, gdzie wybuchła śmiertelna epidemia. Nie jest to jednak misja miłosierdzia, ani tym bardziej  spokojna podróż przez Amerykę. Po drodze bowiem czekają na śmiałka radioaktywne burze, hordy mięsożernych bestii i zmutowane olbrzymie skorpiony. To już nie jest Ameryka, to Aleja Potępienia.

Historia ta osadzona w czasach post-apokaliptycznych po wojnie nuklearnej, powstała w umyśle autora zapewne w wyniku niepokojów związanych z groźbą prawdziwej wojny między Wschodem a Zachodem. Autor-wizjoner chciał niejako pokazać czytelnikom jak może wyglądać rzeczywistość, gdy władcy tego świata wcisną nuklearny guzik. Udało mu się to rewelacyjnie. Przedstawiona wizja jest mroczna, straszna, ale zarazem poważna i rzeczywista. Bohater, którego powołał do życia Zelazny, również przeszedł do historii, będąc niejako ojcem wielu bardziej znanych postaci jak choćby Mad Max czy Snake Plissken.

Aleja Potępienia to klasyka literatury postapo. Książka, która mocno wwierca się w naszą wyobraźnię i na długo zostaje w pamięci. Oczywiście pewne fabularne rozwiązania kiedyś robiły większe wrażenie i czytając ją obecnie, należy oceniać ją przez pryzmat czasów, ale i tak jest to kawał mocnej i pełnej akcji historii, która nie raz potrafi zaskoczyć.

ZOBACZ INNE KSIĄŻKI Z SERII WEHIKUŁ CZASU

Aleja Potępienia
Autor: Roger Zelazny
Cykl: Wehikuł Czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: science fiction, postapo
Data wydania: 28 maja 2019

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.