Książkirecenzja książka

36 Forteli. Piotr Plebaniak

Sztuka wojenna od tysiącleci fascynuje ludzi na całym świecie. W zależności od regionu na przestrzeni wieków przybierała ona różne oblicza. Inaczej postrzegali ją starożytni Chińczycy a inaczej europejscy rycerze. Wydawać by się mogło, że ma to drugorzędne znaczenie, najważniejszy jest jednak fakt zwycięstwa. Czy aby na pewno? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale przybliżyć nam ją może książka Piotra Plebaniaka 36 Forteli. Chińska Sztuka Podstępu, Układania Planów i Skutecznego Działania, która niedawno ukazała się na naszym rynku wydawniczym nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

36 Forteli to swojego rodzaju poradnik jak prowadzić działania wojenne. Autor przedstawia praktyczne sposoby układania planu, uczy sztuki podstępu oraz pokazuje jak skutecznie w tej materii działać. Co najważniejsze jednak – nie jest to gadanie po próżnicy. Książka Plebaniaka daleka jest od przysłowiowego lania wody. Autor skupia się na konkretnych przypadkach, obrazując każdy z nich dokładnym i szczegółowym opisem i wyjaśnieniem. Całość przedstawiona jest w sposób bardzo praktyczny i w wielu przypadkach możliwy do odniesienia w życiu codziennym.

Co ciekawe, autor na podstawie przedstawionych przypadków sugeruje, że zwycięstwo w bitwie, czy wojnie zależy tylko od człowieka. Używana broń schodzi na plan dalszy. To umysł człowieka jest najważniejszym orężem, który decyduje o zwycięstwie. Według starożytnych chińskich ideałów, zwycięski dowódca steruje poczynaniami bądź armią przeciwnika z równą swobodą, co swoimi własnymi. Tak pojmowana sztuka wojenna jest więc z samej swojej natury gałęzią psychologii.

Książka ta nie jest tylko zbiorem opisanych przykładów forteli i podstępów. Jest to również swojego rodzaju poradnik psychologii konfliktu. Nie chodzi tu tylko o konflikty zbrojne. Wiele przykładów możemy odnieść do zwykłych relacji międzyludzkich i zastosować je w swoim życiu osobistym, aby móc pokonać swojego oponenta. Książka okraszona jest również dziesiątkami ciekawych anegdot, ponad setką opisów wojen, bitew i forteli, ale zawiera również mnóstwo ilustracji oraz zdjęć map i planów bitew.

36 forteli to intrygująca pozycja, która pozwoli inaczej spojrzeć na świat wojen i bitew. Jest połączeniem wielowiekowej tradycji i doświadczenia z psychologicznymi działaniami. Jest to coś dla osób, których interesuje historia, ale również da tych, którzy zechcą wykorzystać opisane przykłady w praktyce. Polecam.

36 Forteli
Autor: Piotr Plebaniak
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: Literatura faktu, historyczna
Data wydania: 6 czerwca 2017

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.