Książkirecenzja książka

Bogusław Kopka. Gułag nad Wisłą – recenzja

Bogusław Konpka jest historykiem zajmującym się najnowszą historią Polski, a dokładnie okresami drugiej wojny światowej i powojennym. Jego publikacja o niemieckim obozie koncentracyjnym KL Warschau ukazywała śledztwo w sprawie ludobójstwa w tym obozie. W kolejnej swoje publikacji, która ukazała się niedawno nakładem Wydawnictwa Literackiego, autor poszedł o krok dalej. Gułag nad Wisłą przedstawia bowiem niemieckie obozy koncentracyjne, które po wojnie przekształcone zostały w obozy pracy i wykorzystywane przez ówczesną władze ludową, przy wsparciu Sowietów, do przetrzymywania jeńców wojennych, niemieckich przesiedleńców czy przeciwników politycznych.

Mowa tu głównie o obozach w Jaworznie, Rembertowie, Oświęcimiu, Potulicach czy Majdanku. Chociaż do końca nie wiadomo jak nazwać ten zbrodniczy system, który czerpał zarówno z doświadczenia sowieckiego jak i niemieckiego, to pewne jest jedno. Terror i zbrodnie tam dokonywane zasłużyły na potępienie, ale również na pokazanie prawdy, jak wspaniały socjalistyczny ustrój przy wsparciu „wyzwolicieli” z Armii Czerwonej rozprawiał się nie tylko z jeńcami, ale również z własnymi rodakami.

Do obozów tych trafiali przede wszystkim żołnierze Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Nie brakowało również niemieckich jeńców, volksdeutsche’ów czy niemieckich przesiedleńców. Trafiali tam również działacze niepodległościowi i przeciwnicy polityczni, a także poborowi. Byli tam Polacy, Niemcy, Rusini i Ukraińcy. Mężczyźni i kobiety, starcy i kobiety z dziećmi.

Autor bazował na wielu dokumentach, głównie Służby Bezpieczeństwa. Nie zabrakło również wspomnień byłych więźniów. Wszystko to pozwaliło na odkrycie najciemniejszych kart ludowej władzy i stworzenie jednolitej i niemalże pełnej wizji czerwonego terroru, który przyniósł niemalże dwadzieścia pięć tysięcy ofiar ludzkich.

Gułag na Wisłą to historia mrocznego, a zarazem tajemniczego epizodu w najnowszych dziejach Polski. Oczywiście Polski zniewolonej czerwonym terrorem. Jest to publikacja, która odsłania wszystkie te tajemnice, pokazując tragedię niewinnych ofiar. Jest to zarazem dramatyczna historia, która trzyma w napięciu przez całą lekturę. 

Gułag nad Wisłą. Komunistyczne obozy pracy w Polsce 1944-1956
Autor: Bogusław Konopka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Gatunek: literatura faktu, historia
Data wydania: 8 maja 2019

 

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.