komiksrecenzja komiks

Bardzo Dzika Opowieść. Las Złamanych Serc – recenzja

Bardzo Dzika Opowieść to historia grupki zwierząt, które muszą sobie radzić w świecie bez żadnych zasad. Twórcami komiksu są Tomasz Samojlik, Marcin Podolec i Agata Mianowska, którym wspólnie udało się zrealizować projekt dla dzieci z ciekawym przesłaniem również dla dorosłych. Historia ukazała się nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu w ramach cyklu Krótkie Gatki.

Główną bohaterką jest kotka Ryśka, która przez przypadek dostaje się do Lasu Złamanych Serc. Próbując się z niego wydostać, poznaje inne zwierzęta porzucone na leśnym parkingu i próbujące przetrwać w dziczy. Nie wszystkim się to jednak udaje. W czasie wędrówki z nowymi przyjaciółmi bohaterka pozna krótką historię lasu.

Okazuje się, że jest to rezerwat rysia. Niestety rysia już dawno nikt tu nie widział, a skoro nie ma rysia, to las straci prawa rezerwatu. Zostanie sprzedany chciwym ludziom i wykarczowany. Na jego miejscu stanie fabryka. W czasie swojej wędrówki kotka i jej nowo poznani przyjaciele: papużka, żółw i patyczak, odkrywają co tak naprawdę stało się z rysiem. Stają również oko w oko z dzikimi psami pracującymi na zlecenie nieuczciwego przemysłowca.

Poza wierzchnią warstwą, która ukazuje pewną niebezpieczną i pełną przygód historię, twórcy gdzieś głębiej przemycają alegorię współczesnego świata. Świata, w którym rządzi prawo silniejszego i bardziej przebiegłego. Jest to również historia posiadająca ekologiczny wydźwięk. Nienachalny, ale stonowany i delikatnie wpleciony w fabułę.

Intrygującą opowieść napisaną przez Tomasza Samojlika uzupełniają kadry wykonane przez Marcina Podolca i można w nich odnaleźć wiele nawiązań do jego autorskiego komiksu Bajka na końcu Świata. Kolory oddają zaś przytłaczającą sytuację, w której znaleźli się bohaterowie. Dzięki temu podróż ze zwierzętami przez Las Złamanych Serc to wielka przyjemność dla małych jak i starszych czytelników.

Bardzo Dzika Opowieść
Tom 1. Las Złamanych Serc
Scenariusz: Tomasz Samojlik
Rysunki: Marcin Podolec
Kolory: Agata Mianowska
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Gatunek: powieść graficzna
Data wydania: 22 marca 2019

 

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Kultura Gniewu

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.