Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Roberto Saviano. Drapieżny Pocałunek – recenzja

Drapieżny Pocałunek do druga część dobrze przyjętych Chłopców z Paranzy, będących opowieścią o gangu dzieciaków powiązanych z neapolitańską Kamorrą, autorstwa Roberto Saviano. Nowa powieść włoskiego autora, podobnie jak poprzednia, ukazała się nakładem wydawnictwa Sonia Draga.

Fabuła drugiej części rozpoczyna się zaraz po wydarzeniach znanych z Chłopców z Paranzy. Młodzi bohaterowie zdobyli władzę i kontrolują rynek Forcelli. Niestety, aby utrzymać kontrolę i z drapieżnika nie stać się ofiarą, będą musieli utrzymać jedność organizacji. Będzie to szczególnie trudne w sytuacji, gdy każdy z chłopaków ma inny cel. Nicolas chce zostać królem miasta i musi pomścić brata. Pozostali choć są wierni Nicolasowi, też mają swoje tajemnice i cele. Poza tym stara gwardia także nie zamierza odpuścić.

Nowa wojna jest tylko kwestią czasu. Nic jednak nie będzie takie jakie było, a dalsza historia pełna jest przemocy, lojalności, zdrady i rozczarowań. Saviano kreśli historię chłopców urodzonych w trudnych czasach, w krainie morderców i zamordowanych. W świecie rozczarowanym obietnicami rządzących, w świecie w którym tylko silni zwyciężają.

Autor oddaje w ręce czytelników mocną historię, a zarazem rewelacyjną kontynuację brutalnej opowieści, w której mafijne reguły od pokoleń były sposobem na przetrwanie. Teraz jednak to się zmienia, a młodzi są jeszcze bardziej nieobliczalni – stare zasady nie są już dla nich żadnym etosem. Liczy się tylko władza i przetrwanie.

Drapieżny Pocałunek jest historią przesiąkniętą przemocą, gniewem i okrucieństwem. Dobra książka, której historia mówi o ludzkiej duszy, o pragnieniach i żądzach. Nabiera to szczególnego znaczenia w momencie gdy uświadomimy sobie, że „kultura” tamtego miejsca od dziesiątek lat zmusza społeczeństwo do egzystowania w takich warunkach, gdzie śmierć zbiera swoje żniwo codziennie.

Drapieżny Pocałunek
Cykl: Chłopcy z Paranzy
Autor: Roberto Saviano
Tłumaczenie: Alina Pawłowska-Zampino
Wydawnictwo: Sonia Draga
Gatunek: sensacja
Data wydania: 24 kwietnia 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU SONIA DRAGA

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.