komiksrecenzja komiks

Paper Girls 5 – recenzja

Wydawnictwo Non Stop Comics prezentuje kolejną, piątą już odsłonę Paper Girls – powieści graficznej Briana K. Vaughana, która podbiła serca czytelników. Historia zagubionych w czasie przyjaciółek wykorzystuje granie na popkulturowych odniesieniach, a motyw podróży w czasie pozwala za każdym razem odkrywać przed odbiorcą nowe lokacje, utrzymane w innej wizualnej stylistyce.

Po wizycie w latach 2000, tym razem Mac, Tiffany, KJ i Erin trafiają do odległej przyszłości. W Claveland porządku pilnuje futurystyczna policja rodem z Blade Runnera pilnującej porządku w mieście, po niebie latają gigantyczne monstra, a codzienność naznaczona jest technologią. Umiejętności rysownicze Chianga pozwalają zobaczyć fantastyczne pejzaże miejskie i ich niekiedy przerażające, niekiedy fascynujące zakątki.

Vaughan dotyka w tym tomie kwestii paradoksów czasowych. Wątek nie jest już jedynie pretekstem dla całej serii i przygód dziewcząt w różnych okresach, ale zaczyna być też rozwijany. Autor zwraca uwagę na konsekwencje ingerowania w czas i jak się okazuje – mają one olbrzymi wpływ na fabułę.

Już przy okazji omawiania czwartego tomu pisałem, że seria staje się coraz klarowniejsza, a czytelnicy otrzymują wreszcie pewne odpowiedzi. Vaughan kontynuuje tę tendencję, rozwijając wreszcie kwestię „Wielkiego Ojca” oraz zbliżając się do wyjaśnienia wątku podróży w czasie. Na karty powracają Wari i Yapho znani z trzeciego tomu, niektóre wątki zaczynają się łączyć a fabuła zazębiać.

Oprócz tradycyjnych popkulturowych nawiązań tym razem Vaughan sięga też po motywy biblijne. Jego gazeciary w dalszym ciągu uczą się też wartości przyjaźni i dojrzewają na kartach tej serii, również do miłości. Na przestrzeni tych zeszytów dziewczyny zyskały charakter i głębię, nie sposób nie polubić ich i nie kibicować w staraniach powrotu do swojego czasu.
W finale autor znów zaskakuje i miesza, pozostawiając czytelników z cliffhangerem zugerującym, że jeszcze długo nie poznamy rozwiązania tej historii, ale zostało już zapowiedziane, że seria dobiega końca. Pozostają więc oczekiwanie i nadzieja, że wszystkie wątki uda się twórcom zapiąć w ostatnim tomie.

Paper Girls
Autor: Brian K. Vaughan
Rysunki: Cliff Chiang
Tłumaczenie: Bartosz Sztybor
Gatunek: Fantastyka
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Data premiery: 27 lutego 2019

 

 

Komiks można zakupić na stronie Non Stop Comics
https://nonstopcomics.com
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.

Krzysztof Strzelecki

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.