Sprawy nabierają sensu! Recenzja „Paper Girls 4”

Nareszcie! To pierwsza myśl, jaka nasuwa się po lekturze czwartego tomu znakomitej serii Briana K. VaughanaPaper Girls. Cykl o wyraźnie feministycznym rysie szybko odniósł sukces, bazując przede wszystkim na nostalgii, sentymencie do lat 80′ i szerokich popkulturowych odniesieniach. Nikt, kto ukochał sobie kino i z łezką wspomina tamten okres, nie przeszedł obojętnie obok tego komiksu.

Ale losy zagubionych w czasie dziewcząt i ich nadzwyczajne przygody, choć niesamowicie angażujące, były jednocześnie fabularnie zaplątane na tyle, że gdzieś na etapie drugiego i trzeciego tomu rodziła się obawa, że być może nawet sam scenarzysta nie wie, dokąd to wszystko zmierza i jaki ma sens. Tymczasem – nareszcie! – można stwierdzić, że cała ta historia zaczyna nabierać klarowności. W czwartym tomie dostajemy odpowiedzi na wiele pytań, a przy tym, czysto przygodowo to jedna z najlepszych odsłon serii.
Tym razem bohaterki trafiają do roku 2000 – okresu, który kojarzymy z dochodzeniem do głosu milenialsów, Matrixem, technologią i szeroko pojętym duchem kataklizmu, obaw które miały miejsce – a które my, żyjąc 20 lat później – możemy zweryfikować. Ale ten czas widziany okiem Vaughana i jego rysownika Cliffa Chianga zdaje się być jeszcze bardziej przerażający i fascynujący jednocześnie.

W kontekście całych czterech tomów coraz wyraźniej widoczna jest przemiana poszczególnych bohaterek, a jednocześnie te małolaty stają się coraz twardsze i coraz piękniej kopią tyłki. Zachwycające jest również to, jak Vaughan potrafi oddać ducha różnych przedstawianych okresów, tu właśnie z dużą pomocą przychodzi mu Chiang, który kreśli niesamowicie klimatyczne kadry.

Oczywiście nie brak też całej masy odniesień, które tradycyjnie już stają się wartością dodaną poszczególnych tomów. Tu znajdziemy m.in. takie klimaty jak Terminator czy 12 małp. Ale jestem pewien, że sami znajdziecie także wiele innych aluzji.

W Paper Girls 4 dostaniecie wszystko to, co zdążyliście pokochać – kolejne niesamowite przygody, nowy okres do przerobienia (rok 2000) i coraz wyrazistsze bohaterki. Ale nade wszystko dostaniecie wreszcie jakieś odpowiedzi, dzięki którym być może będziecie mniej skołowani niż poprzednio. Tym razem Vaughan niesamowicie podgrzewa atmosferę i apetyt na 5 tom!

Paper Girls 4
Autor: Brian K. Vaughan, Cliff Chiang
Tłumaczenie: Bartosz Sztybor
Gatunek: Fantastyka
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Data premiery: czerwiec 2018

 

 

 

 

Komiks można zakupić na stronie Non Stop Comics

 

https://nonstopcomics.com

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.