Czarna Studnia – recenzja komiksu

Duet Igor Jarek i Judyta Sosna wydaje kolejny niesamowity komiks. Po rewelacyjnym Słowackiego i dobrze przyjętych Spodoustych przyszedł czas na Czarną Studnię, która ukazała się również nakładem wydawnictwa Kultura Gniewu. Tym razem twórcy zabierają nas na Górny Śląsk, gdzie w mroku nad nieużywaną studnią poznamy kilka tajemniczych historii.

Bohaterami komiksu są trzej górnicy, którzy na prośbę swojego przełożonego, w zamian za jeden dzień wolny, udają się nad czarną studnię, gdzie według miejscowych legend mieszka wiedźma. Oczywiście żaden z nich nie wierzy w zabobony, mimo to każdy z nich w pewien sposób doświadczył niewyjaśnionych zdarzeń. Dowiadujemy się o nich z opowieści, które przytaczają przybyłemu wraz z przełożonym Kanarkowi, synowi nowego właściciela kopalni.

Początkowo nie ufni, szybko przekonują się co do intencji młodego chłopaka i opowiadają mu ciekawe historie od wojny począwszy, przez działalność komunistycznych władz, aż do przemian ustrojowych i czasów obecnych. Bohaterowie zawsze znajdują powód do narzekań i kłótni między sobą. W opowieści jednak dowiadujemy się o wielu przeciwnościach, które na przestrzeni tych lat stały przed górnikami. Opowieści, choć w wielu elementach prawdziwe, przesycone są legendami, mitami i magią. Wyłania się z nich obraz śląskiego magicznego realizmu, którzy twórcy rewelacyjnie wplatają w codzienne życie górników.
Całość ukazana jest w dwojaki sposób. Bieżące wydarzenia utrzymane są w tonacji mroku przeplatanego jaskrawymi kolorami. Retrospekcje zaś pokazane są w czarnych i szarych kolorach w małymi czerwonymi wstawkami. Efekt jest rewelacyjny, a mocno zarysowany kontrast robi naprawdę piorunujące wrażenie, co oczywiście dobrze komponuje się z samą historią.

Czarna studnia to prosty, ale fascynujący zbiór opowieści z życia górników, pełnego dramatycznych wydarzeń. Mnóstwo tu magii i legend. W efekcie historia jest mroczna i klimatyczna. Przeszłość zderza się tu z teraźniejszością ukazując zmiany na przestrzeni lat, które nie tylko dotykają górników, ale całe nasze społeczeństwo. Czy jednak są to zmiany na dobre? Każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Czarna Studnia
Twórcy: Igor Jarek, Judyta Sosna
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Gatunek: komiks
Data wydania: 20 października 2019

 

za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Kultura Gniewu

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.