Kwiaty na poddaszu. Virginia C. Andrews

Virgnia C. Andrews to niekwestionowana cesarzowa powieści gotyckiej. Zmarła przed przeszło trzydziestu laty autorka stworzyła prawie dwadzieścia bestsellerowych sag, które sprzedały się dotąd na całym świecie w nakładzie ponad stu milionów. Jej najbardziej popularna seria o rodzinie Dollangangerów, za sprawą Wydawnictwa Prószyński i S-kadoczekała się kolejnego wznowienia. 

Cathy i Chris żyją zamknięci na strychu wraz z dużo młodszym, bliźniaczym rodzeństwem. Na poddaszu umieściła ich matka, a pieczę nad nimi sprawuje bezwzględna i fanatycznie wierząca w Boga babcia. Dzieci nie mogą wychodzić na zewnątrz, chodzić do szkoły ani rozmawiać z kimkolwiek. Nie mogą nawet rozsunąć zasłon w obawie, iż ktoś dowie się o ich istnieniu. Jak długo wytrzymają? 
Kwiaty na poddaszu od dawna dzierżą miano jednej z najczęściej czytanych przez Amerykanów powieści. W Polsce również znajdziemy wielu fanów pióra Virginii C. Andrews, ponieważ autorka potrafiła w niepowtarzalny sposób wzbudzać w czytelnikach skrajne emocje. Nigdy nie bała się poruszać tematów tabu. Być może to jeden z powodów, dla których powieść tę czyta się z zapartym tchem. Po drugie, przedstawiona historia jest niespotykana, lecz uderzająco możliwa do zrealizowania – to znamiona naprawdę dobrej literatury. Nie mamy tu do czynienia z naiwnymi problemami współczesnych ludzi, a kawałkiem prawdziwej tragedii, która wzbudza więcej emocji, ponieważ dotyka niewinne i niczego nieświadome dzieci. Dlatego też książka nie nadaje się dla osób przesadnie wrażliwych, gdyż autorka opisuje życie w zamknięciu w sposób dosadny i brutalny. 

Mimo, iż Kwiaty czytamy z perspektywy dwunastolatki, nie sposób odmówić głębi przedstawionym postaciom. Są one nakreślone wyraziście, zdecydowanie zapadają w pamięć i wywołują uczucia emocje zgodne z założeniami autorki, niezależnie czy mamy do czynienia z despotyczną babcią czy bohaterskim Christopherem. Jednocześnie cała intryga przedstawiona absolutnie nie traci na wartości. Książka napisana jest raczej prostym językiem, będzie więc się czytać szybko i naturalnym rytmem, powodowanym ciekawością co do dalszego toku losów rodziny. Jednocześnie nie jest to powieść łatwa w odbiorze. 

Kwiaty na poddaszu być może nie należą do arcydzieł literatury, ale mocno działają na wrażliwość czytelnika. Mimo, iż powieść gotycka dedykowana jest zazwyczaj kobietom, polecam każdemu. 

ZOBACZ TERAZ RECENZJĘ „ODNALEŹĆ SIĘ”

Kwiaty na poddaszu
Autor: Virginia Cleo Andrews
Tłumaczenie: Bożena Wiercińska
Gatunek: Litearatura współczesna
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Premiera: 5 marca 2019

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

http://www.proszynski.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Ola Durjasz eks-recenzent

Jako mól książkowy czyta dosłownie wszystko co wpadnie w jej dłonie, zaś nieco wybredny gust literacki sprawia, iż nie waha się wprost napisać co sądzi o konkretnej pozycji.