Książkirecenzja książka

John Brunner. Zygzakowata Orbita – recenzja

Artefakty to seria ukazująca się nakładem wydawnictwa MAG i skupiająca wokół siebie największych twórców literackiej fantastyki. W ostatnim czasie do kolekcji dołączają kolejne powieści. Wśród nich jest Zygzakowata Orbita Johna Brunnera, którą wraz z innymi bestellerami można znaleźć w księgarni Tania Książka.

Historia ta skupia się wokół osoby Matthew Flamena, dziennikarza śledczego, który desperacko szuka tematu na wielką historię. Bez tego jego praca straci sens, a on sam straci czytelników i dochody. Tematów jest wiele, szczególnie w społeczeństwie i czasach w jakich rozgrywa się akcja tej historii. Od wojen gangów, przez terroryzm po oszustwa i korupcję. Wszystko to zbiera się na pełny obraz czasu i miejsca, który ukazuje autor.

Zygzakowata Orbita jak i również inne powieści Brunnera podejmuje aspekt społeczeństwa przyszłości (zbliżonego do naszej współczesności), ale wyolbrzymiając go i kreśląc swojego rodzaju dystopię, która potrafi zafascynować ukazując nasze obawy o przyszłość ludzkości. U Brunnera obawy te są uzasadnione. Jego przyszłość jest brutalna,  świat oszalał, a autor ukazuje to w bardzo teatralny sposób. Być może nawet momentami nieco przerysowany.

Mimo to efekt jest jak najbardziej zgodny z zamierzonym. Wzmaga on w czytelniku strach i obawę o przyszłość, oczywiście mowa z punktu widzenia czasów, gdy powieść miała swoją premierę. Obecnie co innego wzbudza nasze niepokoje. Mimo to strach którym epatuje ta historia jest jest wyczuwalny. Bohaterowie w wyniku jego działania nie są w stanie się rozwijać i budować wspólnych więzi.

Zygzakowata Orbita to powieść, która z perspektywy połowy ubiegłego wieku, kreśli przyszłość naszego globu i ludzkości. Wizja ta jest przerażająca, brutalna, choć pewne założenia mogły ulec przewartościowaniu. Mimo to można w niej zauważyć pewien uniwersalizm, który głównie dotyczy stosunków międzyludzkich, alienacji poszczególnych jednostek czy grup, ale i wskazuje na potrzebę kontroli dostępu do broni czy prac nad sztuczną inteligencją. Powieść trudna, ale warta poświęconego czasu.

Zygzakowata Orbita
Autor: John Brunner
Gatunek: science fiction
Wydawnictwo: Mag
Seria: Artefakty
Data premiery: 14 stycznia 2022

Książkę „Zygzakowata Orbita” można kupić w księgarni internetowej Tania Książka

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? OBSERWUJ TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.