Książkirecenzja książka

Dave Hutchinson. Europa w Zimie – recenzja

Europa w Zimie to trzeci tom szalenie niezwykłej serii Pęknięta Europa autorstwa Dave’a Hutchinsona. Cykl oparty jest o autorską wizję przyszłości naszego kontynentu, w której elementy fantastyczne przeplatają się z wątkami kryminalnymi, wojennymi i szpiegowskimi.

Tom pierwszy wprowadził nas w tę rzeczywistość, w której świat podzielił się na małe państewka. Pracujący w Krakowie estoński kucharz Rudi został wtłoczony w bezwzględną machinę szpiegowską. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło. Na jaw wyszły pewne tajemnice, które rzuciły zupełnie nowe światło na fabularne rozwiązania. Doszło także do zmian geopolitycznych, z których wiele następuje właśnie w części trzeciej. Kraje europejskie zawiązują unię ze Wspólnotą. Rozpoczyna to okres pozornego pokoju. Nie wszystko jest jednak takie na jakie wygląda.

Autor mimo że kreśli wizję inną od naszej rzeczywistości poprzez wprowadzanie elementów fantastycznych i alternatywnych, to jednak w pewnym stopniu pozostaje wierny zasadom rządzącym naszym światem. O czym mowa? Oczywiście o władzy i pieniądzach. One zawsze pozostają niezmienne. One dyktują kierunki i kreują rzeczywistość. Hutchinson świetnie się w tych elementach obraca, brawurowo łącząc sci-fi z klasyczną powieścią szpiegowską, w której jest miejsce i na angażującą dramaturgię, i na sporą dawkę humoru. Polskie smaczki to dodatkowa atrakcja dla rodzimego czytelnika.

Historia zaskakuje przede wszystkim mnóstwem niesamowitych postaci. Jedne znamy z poprzednich odsłon cyklu, ale pojawiają się również nowe. Każdy z nich ma jednak coś do powiedzenia. Powraca Rudi, główny bohater Europy Jesienią, którego zabrakło w drugiej odsłonie, a który teraz włączony został w szeregi tajemniczej grupy Les Coureurs des Bois. Fabuła jest mocno zakręcona a czytelnik może się w niej nieco gubić i wracać do poprzednich rozdziałów. Z całości wyłania się jednak jednolity obraz, który potrafi zafascynować prawie każdym elementem – przede wszystkim akcją.

Europa w Zimie to fascynująca, ale i złożona historia, mądra, pomysłowa i zabawna zarazem. Zmusza również do refleksji nad kondycją współczesnej Europy. Autor kreśli na kartach swoje powieści mnóstwo wątków i postaci, które wzajemnie się przeplatają i uzupełniają, tworząc niesamowity tygiel różnorodności. Przyjemność z lektury gwarantowana.

Europa w Zimie
Autor: Dave Hutchinson
Tłumaczenie: Mirosław P. Jabłoński
Cykl: Pęknięta Europa
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: fantastyka, thriller, akcja
Data wydania: 5 lutego 2019

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.