Książkirecenzja książka

Dave Hutchinson. Europa jesienią – recenzja

Europa Jesienią to pierwszy tom cyklu Pęknięta Europa autorstwa nieznanego wcześniej w Polsce Dave’a Hutchinsona. Opowiada ona o bliskiej przyszłości, gdzie Europa jaką obecnie znamy nie istnieje. Stanowi połączenie thrillera szpiegowskiego i futurystycznej wizji świata, która wygląda jakby była dzieckiem Franza Kafki i Johna Le Carre. Całość zaś jest dostępna dla czytelników za sprawą Domu Wydawniczego Rebis.

Bohaterem powieści jest niejaki Rudi, kucharz pochodzący z Litwy, a obecnie pracujący w krakowskiej restauracji. W pewnej dramatycznej sytuacji wykazuje się olbrzymią cierpliwością i opanowaniem. Zostaje to zauważone przez jego szefa, który prosi go o pewną przysługę. W tym momencie zaczyna się drugie, całkowicie odmienne życie Rudiego, który zostaje szpiegiem i przemytnikiem pracującym dla tajemniczej organizacji Les Coureurs des Bois.
Fabuła tej powieści jest na swój sposób intrygująca i cały czas trzyma w napięciu. Nie ona jest jednak w tej historii najważniejsza. Świetny efekt daje także pomysł umieszczenia akcji w futurystycznym świecie, gdzie granice państw jak i same państwa są pojęciem względnym. Europa, którą znamy jest przeszłością. Unia Europejska nie istnieje, a w wyniku kolejnych kryzysów i niszczycielskiej pandemii powstają kolejne quasi państwa, które nie potrafią przetrwać próby czasu. W tym niepewnym świecie nawet linie kolejowe ogłaszają niepodległość.

Akcja toczy się powoli i na pewno autor nie zaskoczy nas żadnymi fajerwerkami czy mnóstwem zwrotów akcji. Niemniej zaskoczeń fabularnych tu jest tu całe mnóstwo. Początkowo Hutchinson serwuje nam wprowadzanie do tego świata przepełnionego podziałami i szczegółowymi kontrolami granicznymi. Później akcja odrobinę przyspiesza i czytelnicy zostają wprowadzeni do – wydawać się może – jeszcze innego świata. A raczej ten współczesny świat, w którym żyje Rudi jest niejako jednym z wielu. Czytelnik ma wrażenie, że obcuje na granicy snu i jawy. A może rzeczywistość nie jest linowa, a za sznurki pociąga ktoś będący wyżej?

Europa Jesienią to kawał dobrze napisanej rozrywki, której mocną stroną jest świetnie wykreowany świat niedalekiej przyszłości. Duże plusy za równie dobrze skonstruowaną powieść szpiegowską, która czerpie dużo z klasyków gatunku, ale równie wiele oferuje świeżych motywów. Historia rewelacyjnie wprowadza do planowanej serii a pewien fabularny twist sprawia, że na tom drugi będziemy czekać z niecierpliwością.

Europa Jesienią
Autor: Dave Hutchinson
Tłumaczenie: Jan Pyka
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek, thriller szpiegowski, fantastyka
Data wydania: 17 kwietnia 2018.

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.