Książkirecenzja książka

Clinton / Patterson – Gdzie Jest Prezydent

James Patterson to pisarz fabryka, który wydaje po kilka powieści rocznie. Bill Clinton to były prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki. Co ci dwaj panowie mają ze sobą wspólnego? Na pierwszy rzut oka niewiele. Okazuje się jednak, że napisali wspólnie książkę Gdzie Jest Prezydent, która okazała się wielką sensacją ubiegłego roku. Niedawno trafiła również na nasz rynek wydawniczy, więc czytelnicy będą mogli zweryfikować prawdziwość tych słów.

Jak sam tytuł może wskazywać, głównym bohaterem jest prezydent USA, Jonathan Duncan. Jest to postać niemal idealna, choć w swoim otoczeniu na wielu zagorzałych przeciwników. Po zeznaniach w Kongresie spotyka się ze swoją córką, która przekazuje mu dziwną wiadomość od teoretycznie przypadkowo napotkanej kobiety. Jest to początkiem wydarzenia, które ma wstrząsnąć światowym porządkiem.

Clinton i Patterson piszą sensacyjny thriller pełen zwrotów akcji i politycznych ciekawostek. Niestety tylko ciekawostek, bo nie oszukujmy się, były prezydent szczegółów i wiedzy o ogromnym znaczeniu dla amerykańskiej i światowej polityki na pewno nie może tu zdradzić. Ci, co znają zaś twórczość Pattersona, wiedzą że jego opowieści przepełnione są pędzącą niczym ekspres i pełną zwrotów akcją. Nie inaczej jest i w tym przypadku, choć otwarcie musimy sobie to powiedzieć, że historia dwóch wielkich nazwisk do ambitnych nie należy i więcej w tym grania tymi nazwiskami  niż fabuły, która bez żadnych zastrzeżeń może obronić się sama w sobie.
Poza tym autorzy stawiają na elementy, które już nie raz i na różne sposoby były wykorzystywane w literaturze i filmach. Grają schematami, które przyciągają potencjalnych odbiorców i sprawiają, że tę historię łyka się jak garść łakoci. Ciężko się od niej oderwać, choć po zakończonej lekturze raczej długo nie będzie się o niej pamiętać.

Gdzie Jest Prezydent to historia skomplikowana, przerażająca i trzymająca w napięciu. Nie brakuje tu intrygujących postaci po obu stronach barykady. Poza tym dwa gorące nazwiska autorów, które są reklamą samą w sobie. Efekt? Niestety przeciętny. Przerost formy nad treścią. Jeżeli lubicie trzymające w napięciu fabuły, które czyta się jednym tchem, to jest historia dla was. Niestety dla bardziej wymagających czytelników, fanów Forsytha, Clacy’ego czy le Carre’a powieść pozostawi po sobie spory niedosyt.

Gdzie Jest Prezydent
Autorzy: James Patterson, Bill Clinton
Tłumaczenie: Karolina Rybicka
Wydawnictwo: Znak
Gatunek: thriller, sensacja
Data wydania: 30 stycznia 2019

 

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoznak.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.