Książkirecenzja książka

Recenzja książki „Koty Ultharu” H.P. Lovecrafta

Wielbiciele legendarnej prozy H.P. Lovecrafta w Polsce nie mają powodów do narzekania, będąc właściwie notorycznie rozpieszczanymi przez rodzime wydawnictwa. Twórczość Samotnika z Providence możemy odkrywać w przeróżnych wariantach. Tylko w ostatnich latach ukazały się dwa potężne tomiszcza od Wydawnictwa Zysk w tłumaczeniu m.in. Ryszardy Grzybowskiej i Roberta Lipskiego, stanowiące właściwie szczegółowy przekrój prozy Lovecrafta, wystarczające by zrozumieć jego wyobraźnię ale i zapoznać się z jego najważniejszymi dziełami.

Innym wydawcą chętnie sięgającym po dorobek kontrowersyjnego autora, jest Wydawnictwo Vesper, które prezentuje dzieła Lovecrafta w bardzo popularnym tłumaczeniu Macieja Płazy. Takich zbiorów opowiadań, przepięknie przez Vesper wydawanych, jest już wiele – zarówno w formie omnibusów, jak i mniejszych zbiorów, powielających właściwie to, co wydane zostało w szerszych opracowaniach. Teraz do tej wspaniałej kolekcji dołączają Koty Ultharu. Prozę Lovecrafta oraz inne ciekawe książki fantastyczne można kupić m.in. w księgarni internetowej Tania Książka.

Miłośników Lovecrafta do książki właściwie przekonywać nie trzeba. Vesper stanowi pod względem wydania pozycji wspaniały wzór – twarda okładka, przepiękne ilustracje Krzysztofa Wrońskiego, do tego tradycyjnie świetna zakładka w środku. Obok poprzednich wspomnianych wydań Vespera będą się Koty Ultharu wspaniale prezentować na półce domowej biblioteki.

Gorzej jest niestety z samą zawartością, dlatego że pośród takiej ilości zbiorów Lovecrafta już wydanych na polskim rynku, a w szczególności – już wydanych także przez Vesper, coraz trudniej zaoferować czytelnikowi coś nowego. Oczywiście wciąż istnieją takie opowiadania, których polski czytelnik nie miał jeszcze okazji czytać, ale niestety nie znajdziemy ich w tej książce. Właściwie – jeśli macie poprzednie zbiory od Vespera czy Zysku, to właściwie Koty Ultharu nic już do tej kolekcji nie wniosą. To, czego nie czytali odbiorcy Vespera, to tytułowe „Koty Ultharu” w tłumaczeniu Płazy.

Poleciłbym ten zbiór przede wszystkim tym odbiorcom, którzy faktycznie jeszcze zawartych w nim opowiadań nie czytali. Chociaż dla tych którzy dopiero co zaczynają swoja przygodę z Lovecraftem, idealny wydaje się zbiór Zew Cthulhu. Ten, obok pozostałych pomniejszych zbiorów Vespera, może stanowić naturalnie kolejną lekturę. Jeżeli jednak mieliście w ręku już omnibusy Zysku czy Vespera, to możecie być rozczarowani zawartością Kotów Ultharu. Te zachwycają przede wszystkim jakością samego wydania.

Koty Ultharu
Autor: H.P. Lovecraft
Tłumaczenie: Maciej Płaza
Gatunek: fantastyka, horror
Wydawnictwo: Vesper
Data premiery: 17 marca 2021

 

Książkę Koty Ultharu można kupić na Tania Książka

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

 
 

Damian Drabik Administrator

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.

Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.