Książkirecenzja książka

Ojciec Gwiazdka i Ja – recenzja

Ojciec Gwiazdka i Ja to kontynuacja rewelacyjnej serii dla dzieci i młodzieży autorstwa Matta Haiga. Pisarz, który zdobył popularność na całym świecie, w Polsce znany jest głównie z tego cyklu. Jego Chłopiec zwany Gwiazdką i Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę wprowadziły czytelników do fantastycznego i bajecznego świata elfów i Świętego Mikołaja. Trzeci tom serii, podobnie jak poprzednie, ukazał się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Bohaterką historii jest Amelia, która dorasta w Elfim Jarze, a jej przybranymi rodzicami są Ojciec Gwiazdka i Merry. Dziewczyna stara się dopasować do swojego nowego życia, choć to wcale nie jest łatwe. Pomijając fakt, że pogoda tu nikogo nie rozpieszcza, lodowaty klimat nie służy jej szczególnie. Musi uczęszczać do szkoły elfów, gdzie wyróżnia się nie tylko wzrostem. Jej program jest nietypowy i dziwny.

W ten piękny, niemal sielankowy choć nudny świat, wkracza wkracza jednak zagrożenie. Jeden z elfów jest zdeterminowany by zakłócić zbliżającą się Gwiazdkę. Chce, aby trójka ludzi została wypędzona z Elfiego Jaru. W tym celu opowiada kłamliwe informacje na ich temat. Pojawia się również zazdrosny Wielkanocny Królik i jego armia złych pobratymców. Życie Amelii kolejny raz wywraca się do góry nogami. Mimo niebezpieczeństwa, pojawia się nadzieja na uratowanie Świąt. Główną rolę w tej walce odegra właśnie Amelia.
Opowieść, którą Haig zapoczątkował w Chłopcu zwanym Gwiazdką, jest nietypowym spojrzeniem na postać Świętego Mikołaja, oczywiście tego, którego wizerunek utrwaliła nam popkultura. Sama postać jednak schodzi na boczny tor, a zaczynają wybrzmiewać uniwersalne tony ukazujące wiele problemów współczesnego świata. Wyobcowanie, odrzucenie czy brak akceptacji. Z drugiej zaś strony mamy jednak wiarę, radość i poświęcenie.

Ojciec Gwiazdka i Ja to emocjonalna, wciągająca i urzekająca świąteczna lektura, będąca czystą formą rozrywki dla najmłodszych. Jest pełna akcji i niesamowitych postaci – zarówno złych jak i dobrych z niesamowitą Amelią na czele. To magiczna, serdeczna, zabawna i dowcipna opowieść, która na pewno przypadnie do gustu nie tylko dzieciom.

Ojciec Gwiazdka i Ja
Autor: Matt Haig
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: literatura dla młodzieży, fantasy
Data wydania: 29 października 2018

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.